Русская версия Slovenščina English

Európsky deň jazykov na Slovensku

Európsky deň jazykov sa každoročne už od roku 2001 oslavuje 26. septembra. Hlavným cieľom tohto podujatia je motivovať Európanov k tomu, aby sa učili cudzie jazyky bez ohľadu na ich vek alebo životnú situáciu.

Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry dostal darom knihy v bieloruskom a slovenskom jazyku

Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry prijal 19. septembra 2023 od diplomatov Veľvyslanectva Bieloruskej republiky na Slovensku dar kníh z bieloruských a slovenských vydavateľstiev.

21. september, Narodenie Panny Márie: tradície a história sviatku

Narodenie Panny Márie je jedným z najdôležitejších sviatkov v pravoslávnom kalendári, patrí medzi dvanásť (jeden z dvanástich hlavných). Tento deň je dôležitý pre všetkých kresťanov - s ním sa začína cirkevný nový rok.
Sviatok vznikol v 5. storočí. Sväté písmo nehovorí o tejto udalosti, apokryfy hovoria o narodení Matky Božej. Dodnes sa presne nezistilo, v ktorej oblasti sa Panna Mária narodila. To sa mohlo stať v Jeruzaleme alebo Nazarete.

O osobnosti a vedeckom dedičstve Konstantina Ciolkovského sa diskutovalo v Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry.

Dňa 18. septembra 2023 sa na počesť narodenín Konstantina Eduardoviča Ciolkovského v Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry konalo tematické podujatie „Konstantin Ciolkovskij – sny o vesmíre“.

195. výročie narodenia Leva Nikolajeviča Tolstého

9. septembra si pripomíname 195 rokov od narodenia významného ruského spisovateľa, publicistu a mysliteľa – Leva Nikolajeviča Tolstého. Lev Tolstoj sa narodil v roku 1828 v Jasnej Poľane v Tulskej oblasti, kde prežil značnú časť svojho života. Žil v rôznych ruských mestách, navštívil Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko, Nemecko i Britániu, no vždy sa vrátil na rodnú hrudu. Čerpal tam inšpiráciu a tvoril. Jeho diela sa aj v súčasnosti premietajú na svetových plátnach a sú predlohou pre slávne divadlá.  

8. septembra uplynie 100 rokov od narodenia ľudového básnika Dagestanu Rasula Gamzatova

8. septembra uplynie 100 rokov od narodenia ľudového básnika Dagestanu, prozaika, prekladateľa a verejného činiteľa Rasula Gamzatoviča Gamzatova. Jeho diela milujú mnohé generácie čitateľov a slávne básne: „Niekedy sa mi zdá, že vojaci, ktorí sa nevrátili z krvavých polí, v našej krajine nezomreli, ale zmenili sa na biele žeriavy,“ óda na vojakov po celom svete.

Назад Вперед
Наверх