Русская версия Slovenščina English

8. septembra uplynie 100 rokov od narodenia ľudového básnika Dagestanu Rasula Gamzatova

8. septembra uplynie 100 rokov od narodenia ľudového básnika Dagestanu, prozaika, prekladateľa a verejného činiteľa Rasula Gamzatoviča Gamzatova. Jeho diela milujú mnohé generácie čitateľov a slávne básne: „Niekedy sa mi zdá, že vojaci, ktorí sa nevrátili z krvavých polí, v našej krajine nezomreli, ale zmenili sa na biele žeriavy,“ óda na vojakov po celom svete.

7. septembra uplynie 100 rokov od narodenia básnika a spisovateľa Eduarda Asadova

"Naozaj ťa môžem čakať,
Dlhé, dlhé a pravdivé, pravda
A v noci nemôžem spať
Rok, dva a hádam celý môj život.
Nechajte listy kalendára
Budú lietať ako listy záhrady,
Len vedieť, že všetko nie je márne,
Čo vlastne potrebuješ!..."

Medzinárodný deň materinského jazyka

Každý rok 21 februára svet oslavuje Medzinárodný deň materinského jazyka.Medzinárodný deň materinského jazyka bol ustanovený na Generálnej konferencii UNESCO v roku 1999 a od roku 2000 sa celosvetovo oslavuje na podporu jazykovej a kultúrnej rozmanitosti a viacjazyčnosti.Rodný jazyk je výrazom sebauvedomenia a spojenia generácií.

O prameňoch jednoty slovanských národov sa diskutovalo na Medzinárodnej konferencii „Hľadanie jednoty. Ruský jazykový zväz“

Dňa 2. apríla 2021 sa konala Medzinárodná vedecká a praktická videokonferencia „Hľadanie jednoty. Ruský jazykový zväz“ venovaná otázkam jednoty ruského a ďalších slovanských národov a vedeckému dedičstvu akademika Ruskej akadémie vied (RAV), slavistu Olega Trubačova.

Ruské centrum oslavuje narodeniny!

Dňa 30. marca 2016 sa v Bratislave, hlavnom meste Slovenska, otvorilo Ruské centrum pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry. Misiou Ruského fondu v Bratislave je popularizácia ruského jazyka a podpora programov smerovaných na jeho vyučovanie. Ruský jazyk je jednou z nepominuteľných hodnôt celosvetovej kultúry.

Kurzy ruského jazyka online v Bratislave

Od 12. marca 2020 vláda Slovenskej republiky vyhlásil núdzový stav na území krajiny za účelom zabrániť šíreniu koronavírusu.


Назад Вперед
Наверх