Русская версия Slovenščina English

Nanebovstúpenie Pána 13. júna 2024

Jeden z dvojsviatkov cirkevného roka, Nanebovstúpenie Pána, budú pravoslávni kresťania sláviť v roku 2024 13. júna. V tento deň si pripomínajú nanebovstúpenie vzkrieseného Ježiša Krista. Nanebovstúpenie nášho Pána Boha a Spasiteľa Ježiša Krista je cirkevný sviatok, ktorého základom je udalosť nanebovstúpenia Ježiša Krista. Podľa historikov sa uskutočnila v polovici mája 30. roku 1. storočia n. l. na Olivovej hore východne od Jeruzalema.


Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry vám želá krásny Deň slovanskej písomnosti a kultúry!

Milí priatelia!

Tento sviatok si pripomíname v deň spomienky na svätých bratov Cyrila a Metoda, tvorcov hlaholiky, ktorí navyše do staroslovienčiny preložili evanjeliá, breviár a žaltár. Predpokladá sa, že náš súčasný jazyk vznikol pred viac než tisíc rokmi. Vyše 400 miliónov ľudí na svete hovorí niektorým zo slovanských jazykov, z toho najrozšírenejším je ruština. 

Knižnica Európskеho fondu slovanskej písomnosti a kultúry zorganizovala podujatia „Dejiny slovanskej písomnosti Az, buki, vedi...“

V dňoch 24. až 27. mája zorganizovala knižnica Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry podujatia s názvom „Dejiny slovanskej písomnosti Az, buki, vedi...“. Oslavovalo sa pri príležitosti Dňa slovanskej písomnosti a kultúry.


Medzinárodný deň rodiny na Slovensku

Medzinárodný deň rodiny sa každoročne oslavuje 15. mája  v súlade s rozhodnutím Valného zhromaždenia OSN s cieľom posilniť úlohu rodiny a upozorniť verejnosť na ochranu rodinných hodnôt.


Slováci oslávili Deň víťazstva nad fašizmom

Stovky ľudí si 8. mája 2024 v Bratislave prišli uctiť 79. výročie Víťazstva nad fašizmom. Tento významný deň je na Slovensku štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja.


Pamätný deň Milana Rastislava Štefánika na Slovensku

Dňa 4. mája 2024 uplynulo 105 rokov od úmrtia Milana Rastislava Štefánika – slovenského politika, generála francúzskej armády, diplomata, letca a astronóma. Generál Milan Rastislav Štefánik zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 v Ivanke pri Dunaji neďaleko Bratislavy. Milan Rastislav Štefánik (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji) sa narodil ako šieste dieťa v rodine miestneho farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny.


Назад Вперед
Наверх