Русская версия Slovenščina English

Slovanský horoskop na rok 2023 - čo nám prinesie kôň Fireman

Aký bude rok 2023 podľa slovanského kalendára a ako spoznať svoje totemové zviera - ďalej v materiáli.
Za čias Kyjevskej Rusi robili naši predkovia ročenku – cyklus 16 rokov. Rok sa podľa slovanského kalendára nezačne 1. marca, ale 22. marca 2023. Zlatorožca Tura vystrieda Ohnivý kôň. Totemové zviera je charakterizované ako silné, nezávislé a milujúce slobodu. Budúci rok sa bude niesť v znamení kreativity, inšpirácie a rodiny.

Výstava kníh „Svet modernej ukrajinskej literatúry“

20. marca 2023 v Ukrajinskom fonde slovanskej literatúry a kultúry a v Európskom fonde slovanskej pisomnosti a kultúry otvorili výstavu kníh na tému: „Svet modernej ukrajinskej literatúry“
Najlepší skutočný život krajiny predstavuje moderná ukrajinská literatúra, ktorá je jednou z najjasnejších a najzaujímavejších.
Naša knižná výstava „Svet modernej ukrajinskej literatúry“ vám pomôže lepšie sa zorientovať v aktuálnych trendoch v ukrajinskej literatúre, spoznať najvýraznejších i menej známych autorov, ktorá predstavuje najvýraznejšie trendy a trendy modernej ukrajinskej literatúry. 

Na Slovensku vyšlo nové unikátne rusko-slovenské vydanie „Rozprávky o Igorovom ťažení“.

Starobylý ruský hrdinský epos „Príbeh Igorovho ťaženia“ z 12. storočia je nielen ruskou literárnou pamiatkou, ale aj originálnym, jedinečným dielom, ktoré patrí celému šíremu slovanskému svetu ako samostatnému kultúrno-historickému spoločenstvu a na tzv. zároveň zaujíma významné miesto v dejinách ruskej i svetovej literatúry.

Deň otvorených dverí v Galérii AIRCRAFT

Galéria Aircraft Európskeho fondu slovanskej pisomnosti a kultúru otvorila 10. marca 2023 svoje brány fanúšikom klasickej a modernej literatúry.
Deň otvorených dverí sa stal logickým pokračovaním podujatí o ruskej a bieloruskej kultúre, ktoré nadácia pripravila. Tieto podujatia mali veľký ohlas u pedagógov, študentov a študentov vzdelávacích inštitúcií z rôznych miest Slovenska. Pripomeňme, že tieto udalosti boli spojené s výstavou kníh v bieloruskom jazyku "Zdravím, bieloruská kniha!" a expozícia o diele F. M. Dostojevského „Dostojevskij. Epizódy.

Európsky deň jazykov v Bratislave

Dňa 26. septembra 2022 Európsky fond slovanskej pisomnosti a kultúry spolu s fondom pre ukrajinskú pisomnosti a kultúru, jazyková škola „Spectrum“ uskutočnila interaktívnu otvorenú hodinu „Učte sa jazyky!“ venovanú Európskemu dňu jazykov. Zúčastnili sa ho študenti a učitelia slovenských škôl a gymnázií, ako aj študenti jazykových kurzov.

Aktivity Európskeho fondu slovanskej pisomnosti a kultúry a Fondu ukrajinskej pisomnosti a kultúry na podporu detí, z Ukrajiny

Európsky fond slovanskej pisomnoti a kultúry spolu s fondom ukrajinskej pisomnosti a kultúry v roku 2022 poskytli sociokultúrnu a psychologickú podporu deťom, ktoré pricestovali s rodičmi z Ukrajiny.
V rámci projektu boli realizované aktivity zamerané na adaptáciu detí na pre ne nové prostredie. Medzi podujatiami boli kurzy slovenského jazyka, séria lekcií o kultúre Slovenska, poskytnutá bola psychologická a pedagogická podpora, lekcie rýchleho čítania a programovania, majstrovské kurzy na hodinách hudby, spevu, kreslenia a tvorivých remesiel.

Назад Вперед
Наверх