Русская версия Slovenščina English

Deň oslávenia svätého Tichona, patriarchu moskovskému a celej Ruska 9. októbra

Svätý Tichon (v svete Vasily Ivanovič Bellavin) sa narodil v dedine Klin v Toropetskom okrese Pskovskej gubernie, v rodine kňaza, ktorý bol čoskoro po jeho narodení preložený do okresného mesta. Od útleho veku brával otec chlapca so sebou do chrámu, a láska k chrámu sa stala neodmysliteľnou súčasťou jeho života. Tichon získal vzdelanie v duchovnej škole rodného mesta, neskôr v Pskovskej seminárii a Petrohradskej duchovnej akadémii. Skromný, dobrosrdečný mladík si získal náklonnosť priateľov a spolužiakov.


Nájdenie ctihodných relikvií svätého Sergeja Radonežského

Nájdenie relikvií Sergeja Radonežského je jednou z významných udalostí v histórii Pravoslávnej cirkvi, ktorá má duchovný aj historický význam. Prepodobný Sergej Radonežský, zakladateľ a igumen Trojicko-sergijevskej lavry, zohral kľúčovú úlohu v duchovnom živote Ruska v 14. storočí, pričom podporoval rozvoj mníšstva, náboženského vzdelávania a zjednotenia ruských zemí.


Svetový deň učiteľov - 5. októbra

Každoročne 5. októbra viac ako sto krajín oslavuje Svetový deň učiteľov (World Teachers' Day). Tento profesionálny sviatok je venovaný všetkým učiteľom, pedagógom a pracovníkom v oblasti vzdelávania – dňu, kedy sa oceňuje ich úloha a zásluhy v procese kvalitného vzdelávania na všetkých úrovniach, ako aj ich neoceniteľný prínos k rozvoju spoločnosti.


Európsky fond slovanského písomníctva a kultúry predstavuje Vašej pozornosti knihu „Naše pravoslávie“

Európsky fond slovanského písomníctva a kultúry predstavuje Vašej pozornosti knihu „Naše pravoslávie“, ktorú napísal Metropolita Christofor, emeritný biskup Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku, čestný arcibiskup Pražský, metropolita českých krajín a Slovenska.

Kniha bola prerokovaná a schválená prezídiom Fondu slovanského písomníctva a kultúry na vydanie. Náklad knihy je 1000 kusov. 

Jablkový Spas: História, Tradičné a Význam

Jablkový Spas, ktorý sa oslavuje 19. augusta, je jedným z najuctievanejších sviatkov v pravoslávnej tradícii. Tento deň sa nazýva aj druhý Spas, ako aj Premenenie Pána. Jablkový Spas je dôležitým etapom v cirkevnom kalendári, ktorý symbolizuje prechod z leta na jeseň a zber prvých úrod jabĺk a ďalšieho ovocia.


Uspenský pôst: História, Tradície a Význam

Uspenský pôst, ktorý sa začína 14. augusta a končí 27. augusta, je jedným zo štyroch viacdňových pôstov v pravoslávnej cirkvi. Tento pôst predchádza sviatku Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky, ktorý sa slávi 28. augusta. Napriek svojej relatívnej krátkosti (len dva týždne) sa Uspenský pôst považuje za prísny pôst, ktorý kladie pred veriacich vysoké duchovné úlohy.



Назад Вперед
Наверх