
16. mája sa v Európskom fonde slovanskej literatúry a kultúry uskutočnilo pamätné stretnutie venované 80. výročiu Veľkého víťazstva. Podujatie spojilo zástupcov rôznych generácií, ktoré zjednotil spoločný cieľ – uchovať historickú pamäť a vzdať hold hrdinstvu tých, ktorí bojovali za slobodu počas druhej svetovej vojny.
V útulnej atmosfére galérie Aircraft sa stretli priatelia fondu, zástupcovia pátracích hnutí, študenti a pedagógovia z gymnázií I. Horvátha a A. Einsteina s rozšíreným vyučovaním ruského jazyka. Na stretnutí sa cez videohovor pripojili aj účastníci z Ruska a Slovenska. Medzi váženými hosťami bol bývalý premiér Slovenskej republiky Ján Čarnogurský.
Oficiálnu časť otvoril prezident fondu, doktor právnych vied, profesor Igor Ivanovič Bondarenko. Vo svojom prejave zdôraznil dôležitosť uchovania historickej pravdy a pripomenul prínos sovietskych vojakov pri oslobodzovaní Slovenska.
Veľký záujem vzbudila výstava „Umenie vo vojne. Vojna v umení“, pripravená v spolupráci so Štátnym múzeom-rezerváciou mesta Jelabuga. Generálna riaditeľka múzea Gulzada Rakipovna Rudenková vo svojom vystúpení vyzdvihla silu umenia ako prostriedku na zamyslenie sa nad tragickými stránkami histórie a poďakovala fondu za dlhoročné partnerstvo.
Ústredné miesto v programe patrilo mladým. Kadetská trieda zo školy č. 16 v Petrohrade poslala videoprezentáciu preniknutú úctou k veteránom. Študentka z Michaloviec Tatiana Nemcová sa podelila o svoje úvahy o vojne a pamäti. Bratislavskí gymnazisti – Valéria Mackelová, Roman Popov a Alina Bondarenková – vystúpili s dojemnými prezentáciami o osudoch svojich príbuzných, ktorí bojovali počas Veľkej vlasteneckej vojny.
Jednou z kľúčových tém stretnutia bolo oslobodenie vzdušného priestoru Slovenska v roku 1945. O tom hovoril kandidát historických vied, vedúci projektu „Vojenské obelisky“ a pedagóg Moskovského leteckého inštitútu Alexander Bronislavovič Gribovský. Jeho vystúpenie bolo emotívnym pripomenutím hrdinstva sovietskych letcov.
Osobitnú atmosféru večera vytvorilo vystúpenie Nadeždy Bulanovej, dedičnej kozáčky, ktorá zaspievala piesne z vojnových čias. Diváci každú skladbu srdečne prijali a pieseň „Katyusha“ spieval celý sál.
Program ukončila prezentácia bannerovej výstavy venovanej sovietskym pilotom, ktorí oslobodzovali nebo Slovenska. Pripravila ju umelecká riaditeľka fondu Júlia Krasuľa. O osude jedného zo zahynutých letcov, Petra Filatova, hovoril slovenský pátrač Peter Mengart. O Víťaznom sprievode na Červenom námestí vystúpil kandidát historických vied, spisovateľ a novinár Valerij Georgievič Lebedev, autor kanála „Listy človeku“.
Pamätné stretnutie „80 rokov víťazstva“ nebolo len slávnostnou udalosťou, ale hlbokým a zmysluplným dialógom medzi generáciami, krajinami a kultúrami. Bolo to stretnutie plné úprimných emócií, dôležitých spomienok a spoločnej nádeje na zachovanie mieru a historickej pravdy.