Русская версия Slovenščina English

Slávnostný ceremoniál venovaný Dňu oslobodenia Bratislavy

Dňa 4.4.2017 sa v Bratislave konali spomienkové slávnosti venované 72. výročiu oslobodenia mesta od fašistických okupantov.

V areáli memoriálneho komplexu Slavín, kde je pochovaných okolo 7 tisíc vojakov a dôstojníkov Červenej armády,ktorí obetovali svoj život pre oslobodenie Bratislavy, sa konal slávnostný ceremoniál kladenia vencov.

Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike A.L. Fedotov, predseda vlády Slovenskej republiky Róbert Fico, členovia vlády a poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, zástupcovia politických strán a občianskych združení, vojnoví veteráni,krajania a mnohé médiá.

Ceremoniálu sa zúčastnila čestná stráž v národných rovnošatácha štátny vojenský hudobný zbor. Odzneli hymny Slovenska a Ruska. V sprievode slávnostnej hudby účastníci ceremoniálu kládli vence a kvety pri pamätníku padlým sovietskym vojakom. 

Pracovníci Ruského centra v Bratislave a Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry sa tiež zúčastnili slávnostného ceremoniálu. Delegácia položila k pamätníku veniec s mašľou a nápisom.

Následne sa účastníci oficiálnych osláv presunuli do centra k národnému pamätníku oslobodenia Bratislavy Červenou armádou, kde podľa tradície položili kvety. Pamätník bol postavený na Hviezdoslavovom námestí z verejných prostriedkov zhromaždených obyvateľmi Bratislavy.