Русская версия Slovenščina English

Uctenie si pamiatky pri pomníku na Malom Slavíne v Bratislave

Uctenie si pamiatky pri pomníku na Malom Slavíne v Bratislave14.05. 2016 sa na okraji Bratislavy uskutočnila ceremónia pamiatky červenoarmejcov, ktorí zomreli v posledné dni Druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní mesta od fašistov.Uctenie si pamiatky pri pomníku na Malom Slavíne v Bratislave

Už tradične sa každoročne prvú sobotu po Dni víťazstva obyvatelia slovenského hlavného mesta vyberú do hory, ktorá je na okraji Bratislavy, kde zomreli dvaja sovietski piloti.

Neskôr bol na mieste pádu lietadla postavený kameň, ku ktorému sa každoročne kladú kvety. Minulý rok bol kameň reštaurovaný a objavila sa na ňom nová tabuľa s menami pilotov, Gorjunov a Efimuškin, ktorí mali len 29 a 30 rokov.

 

Bratislavčania sem každoročne prichádzajú sami od seba, žiadne pozvánky sa neposielajú. Miesto úmrtia pilotov sa nachádza v zalesnenej oblasti a nemá adresu.

 

U Slovákov sa zakorenil názov „Malý Slavín" analogicky s veľkým memoriálovým komplexom „Slavín", ktorý je na kopci v Bratislave a kde je pochovaných viac ako 6 tisíc červenoarmejcov oslobodzujúcich Bratislavu.Uctenie si pamiatky pri pomníku na Malom Slavíne v Bratislave Uctenie si pamiatky pri pomníku na Malom Slavíne v Bratislave

 

Najprv sa položili vence a kvety k pamätnému kameňu. Krátkymi príhovormi vítali Mimoriadny a Splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku A. L. Fedotov, Mimoriadny a Splnomocnený veľvyslanec Bieloruska na Slovensku V. M. Serpikov, verejní činitelia Slovenska.

 

Potom na veľkej lúke Malého Slavína hneď vedľa pamätníka účastníci založili ohnisko a pripravovali jednoduché vojenské jedlo. Veľké kotlíky s gulášom, pohánková kaša, pečené zemiaky a piesne pri ohni spájali všetkých prítomných. Nezávisle od národnosti a rodného jazyka všetci spievali ruské, slovenské, bieloruské a ukrajinské piesne. Čestná stráž stál pri pamätníku počas celého dňa.

Uctenie si pamiatky pri pomníku na Malom Slavíne v BratislaveTohto priateľského stretnutia sa zúčastnili známy ruský bard Alexander Gorodnickij a súbor divadla piesne „Zabava" z Uľjanovska.

Zamestnanci Ruského centra a Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry sa zúčastnili ceremónie kladenia kvetov.

Na lesnej lúke Malého Slavína bolo viac ako dvesto ľudí. Zúčastnili sa aj občianske združenia, členovia historického klubu, mládež, krajania, zamestnanci ruského a bieloruského veľvyslanectva na Slovensku.