Русская версия Slovenščina English

Začatie festivalu ruskej kultúry "Dni Ruska na Slovensku"

Dňa 13. októbra 2016 v Bratislave v divadle "Nová scéna" sa konalo zahájenie festivala ruskej kultúry "Dní Ruska na Slovensku." Otvorenia sa zúčastnili úradníci Ruska a Slovenska, s uvítacím prejavom na mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v SR, A. L. Fedotov.

Festival sa organizuje Ministerstvo kultúry Ruskej federácie a Ministerstva kultúry slovenských republiky za podpory Veľvyslanectva Ruskej federácie v slovenskom republike a Rossotrudnichestvo. Uvítací list účastníkom bola vykonaná na mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v SR, A. L. Fedotov.

Cieľom festivalu je propagácia a popularizácia ruskej kultúry a umenia na slovenskom, podporu žijúcich krajanov v tejto krajine, rozvoj kultúrnych a duchovných väzieb medzi oboma krajinami.

Program festivalu zahrnuté koncerty vážnej a duchovnej hudby, v majstrovských triedach pre zborového spevu a filmové umenie, otváranie rôznych výstav a konferencií. Predstaviť ruskú kultúru prišiel najlepších ruských súborov a detské skupiny, čo vedie sólistami Štátne akademické Mariinského divadla, vedúci predstavitelia Zväzu divadelných postáv, všetky ruské štátne inštitúcie kinematografie, Ruská štátna knižnica zahraničnej literatúry, ruské Etnografické múzeum, umeleckej školy a umelecké skupiny, novinári a odborníci, osobnosti verejného života a umelci.

Festivalové podujatia sa konali v niekoľkých mestách na Slovensku - Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Zvolen, Piešťany, Prešove a ďalšie.

Na prvý deň festivalu v Univerzitnej knižnici v Bratislave sa konala konferencia na tému "Svätý bratia Cyril a Metod a ich duchovné dedičstvo v kultúre Ruska a Slovenska."

Vyvrcholením festivalu bolo otvorenie slávnostný koncert z popredných sólistov Štátnej akademické Mariinského divadla a komorný orchester "BIS-kvítí." Diváci nadšene privítal všetkých umelcov. Úžasné hlasy spevákov, exkluzívny súbor programu, vysoko výkonné zručnosti spôsobil búrku emócií medzi slovenskú verejnosť a hrdosti ruského umenia od krajanov.

Zamestnanci ruského Centra a Európskeho fondu pre slovanskej literatúry a kultúry sa tiež zúčastnili otvorenia festivalu, a vyzvala svojich partnerov a priateľov k návšteve koncertu.

Začatie festivalu ruskej kultúry "Dní Ruska na slovenskom" bol široko zahrnuté v slovenských a ruských médií.