Русская версия Slovenščina English

Sviečka pamäti

Na Slovensku sa konali akcie na pamiatku sovietskych vojakov - osloboditeľov.

22. jún 1941 je tragický deň v histórii našej krajiny. V tento deň začala Veľká vlastenecká vojna. Trvalo 1418 dní a nocí a zabil 26,6 miliónov sovietskych občanov - vojenský personál a civilistov, ktorí zomreli hladom, zimou, pri bombardovaní, masové genocídy, ktoré boli pod taktovkou útočníkov na sovietskom území. Od roku 1996 je prvý deň vojny bol vyhlásený za pamätný dátum - "Deň spomienky a smútku".

O 4 hodine ráno - bolo to v túto hodinu presne pred 75 rokmi, Hitlerova armáda vstúpila na územie Sovietskeho zväzu - v mestách našej krajiny sa konali masové smútočné obrady.

Spomienkové akcie, na ktorých bolo spomínané na obete počas najstrašnejšie vojny, sa konali nielen v Rusku, ale aj v mnohých ďalších krajinách.

Ceremónia sa tradične koná v hlavnom meste Slovenska na svetovo preslávenom pamätníku na Slavíne. Tu je pochovaných 6845 vojakov a dôstojníkov sovietskej armády, ktorí padli v bojoch za oslobodenie Slovenska od nacistov. Na úpätí majestátneho pomníka, ktorý sa týči nad Bratislavou sa konal ceremoniál -  položenia venca a kvetov v mene ruského veľvyslanectva, Únie ruského jazyka na Slovensku, mládežnícka organizácia motocyklistov "Noční slovenský vlci" a ďalšie slovenské verejné a medzinárodné organizácie. Vence a kvety položili partneri "ruského spravodajstvo" - Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry, Európskej akadémie pre bezpečnosť a konflikty, na čele s profesorom Igorom Bondarenkom.

Slovenský pamätník bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pamätník bol postavený v roku 1960. Jej autori boli slávny slovenský sochár Alexander Trizulyak a architekt Ján Svetlík. Výška je 39,5 m a na vrchole má bronzovú postavu sovietskeho vojaka s nasadeným práporom. V súčasnej dobe je pamiatka chránená štátom. V noci je osvetlený stovkami reflektorov a je viditeľný z takmer všetkých častí historickej časti Bratislavy.

Starostlivosť o zachovaní pamiatky sovietskych vojakov na slovenské prebieha na takmer všetkých úrovniach.

V aule ruského centra vedy a kultúry v Bratislave sa uskutočnilo stretnutie slovenskej verejnosti. Zástupcovia českých motorkárskych klubov "Nočná vlci", ktorí boli prítomný na podujatí, ukázali večer v Deň Víťazstva kópiu víťaznej vlajky, ktorá bola vztýčená v máji 1945 nad  porazeným Reichstag, ktorú priniesli cez niekoľko hraníc. Premietal sa dokumentárny film "Pamätaj ...". Film bol vytvorený českými filmármi a určený pre uchovanie spomienok na vojakov a veliteľov Červenej armády na slovenskej pôde. Miestny sa starostlivo starajú o hrobku a hroby sovietskych vojakov. Veľké úsilie je vynakladané na zvečnenie mien padlých vojakov. Je to veľmi náročná práca, ktorá vyžaduje veľa času. Avšak každý rok na Slovensku ostáva čoraz menej neoznačených hrobov. Samozrejme, že sa môže vyskytnúť aj chyba.  Našla sa časť ruky, ktorá zvierala dokumenty, ktoré pomohli identifikovať meno vojaka. Vojak bol pochovaný so všetkými poctami, no prednedávnom vyšlo najavo že dokumenty s daným menom patria veteránovi, ktorý je stále nažive. Pri výbuchu v boji prišiel o brašnu, v ktorej mal svoje osobné dokumenty...

Všetci hostia Ruského strediska vedy a kultúry uctili si pamiatku minútou ticha, ktorí položili svoje životy za našu budúcnosť. Podľa slovenskej tradície bola zapálená sviečka pamäti.

Autor - Dmitrij Klimov, Bratislava