Русская версия Slovenščina English

Medzinárodný folklórny festival “Slavica” a prejazd motorkárov “Cesty slovanskej družby

4. a 5. júla 2016 sa v historickom slovenskom meste Nitra uskutočnil v poradí ôsmy Medzinárodný folklórny festival „Slavica“, ktorý bol v rámci mestských osláv sviatku „Nitra, milovaná Nitra“.

5. júl je na Slovensku štátny sviatok, venovaný tvorcom slovanskej abecedy a cirkevného slovanského jazyka, kresťanským vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi. Už každoročne sa v tieto dni na ich počesť koná festival „Slavica“ v Nitre, meste, kde začali svoju misiu.

Program festivalu zahŕňal vystúpenia kolektívov zo slovanských krajín. Prvý deň sa uskutočnil koncert pod holým nebom na Svätoplukovom námestí v centre Nitry, druhý deň oslavy pokračovali v mestskom parku. So svojimi programami prišli folklórne súbory zo štyroch krajín: „Gostinec“ z Bieloruska, „Vuk Stepanovič Karadžič“ zo Srbska, „Kolovrat“ zo Slovenska, dva súbory z Ruska „Belogorodskoje razdolje“ a „Belye kamni“.

Návštevníci vítali každý súbor, spievali spolu s nimi známe národné piesne, podporovali vystupujúcich hlasným potleskom.

Organizátorom festivalu je Občianske združenie „Slavica“ za účasti Fondu podpory umenia, administrácie Nitrianskeho kraja a spoločenského hnutia Slovanský svet. Zamestnanci Ruského centra a Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry sa tiež zúčasnili oslavných podujatí.

V rámci osláv sa uskutočnila zaujímavá akcia s názvom „Cesty slovanskej družby“. Bajkeri z rôznych klubov a krajín prešli tisíce kilometrov po krajinám Európy a zhromaždili sa na sviatok Cyrila a Metoda v Nitre, historickom hlavnom meste Veľkomoravskej ríše. Viac ako stovka bajkerov prešla na motorkách tri trasy, ktoré viedli cez staroveké slovanské obydlia.

  Trasa jednej zo skupín viedla po východnej ceste z Moskvy do Nitry cez bieloruské mestá Minsk a Brest, poľský Krakow, veľkomoravskú osadu Mikulčice v Česku. Druhá skupina prišla do Nitry západnou cestou začínajúc v Nemecku od mysu Arkona cez srbské mestečko Lužice, hlavné mesto Česka – cez Prahu, cez osadu Mikulčice. Južná cesta tretej skupiny viedla cez Macedónsko, Srbsko a, Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu, Slovinsko, Rakúsko, Česko, Slovensko a skončila v Nitre. Akcie sa zúčastnili bajkeri zo skupiny „noční vlci“, ktorí uskutočňovali aj cestu „Cestami víťazstva“.

Táto mierová akcia ukázala svetu, že slovania sú spätí bratstvom a nechcú zabúdať svoju históriu,tradície a kultúru. Tiež ukázala želanie slovanov k zjednoteniu. Bola preukázaná snaha o zjednotenie slovanského sveta, cennosť spoločných tradícií a histórie, sila slovanskej družby a mierové princípy slovanov. Na záver osláv posadili bajekri vmestskom parku lipu a nazvali ju „Lipa slovanskej družby“.  Niektorí bajkeri priniesli v sáčkoch kúsky rodnejslovanskej zeme, každý zo svojej krajiny a vysypali ich pod pamätnú lipu. 

Na oslavách sa zúčastnilo niekoľko tisíc hostí a obyvateľov mesta Nitra, ktorí kamarátsky vítali bajkerov a folklórne súbory. Všade hrala hudba, bolo počuť piesne, všade prekvitala atmosféra kamarátstva. Prítomné boli aj slovenské médiá.