Русская версия Slovenščina English
Diania

  6. júna 2023 sa v sídle OSN v Ženeve koná každoročný Medzinárodný deň ruského jazyka

  6. júna slávime 224 rokov od narodenia Alexandra Sergejeviča Puškina. V tento deň si v Rusku každoročne pripomínajú Puškinov deň a vo svete Medzinárodný deň ruského jazyka.

  Podľa údajov OSN ovláda ruský jazyk približne 250 miliónov obyvateľov planéty. Práve dnes, 6. júna, v deň narodenia veľkého ruského poeta sa v sídle OSN v Ženeve (Švajčiarsko) koná Deň ruského jazyka v online formáte. Každoročná spomienka je súčasťou programu podpory a rozvoja mnohojazyčnosti a kultúrnej rozmanitosti.

  Deň Najsvätejšej Trojice - najvýznamnejší cirkevný sviatok pre pravoslávnych veriacich, ako symbol Božej trojjedinosti

  Najsvätejšia Trojica je jedným z dvanástich najdôležitejších dátumov v pravoslávnom svete. Jeho oslava pripadá na päťdesiaty deň od Veľkej noci – v roku 2023 už túto nedeľu 4. júna.

  Medzinárodný deň detí na Slovensku

  Prvý jún je v mnohých krajinách Medzinárodným dňom detí. Rozhodlo sa o tom v roku 1925 na Svetovej konferencii o starostlivosti o deti v Ženeve. Na Slovensku sa oslavuje od roku 1952. Pôvodnou myšlienkou sviatku bolo upozorniť spoločnosť na potrebu ochrany práv detí. V tento deň sú rodičia zvyčajne so svojimi najmenšími a trávia ho väčšinou cestovaním, výletmi do prírody a účasťou na rôznych oslavách. Deti dostávajú sladkosti a darčeky, no to najdôležitejšie, čo im dospelí môžu darovať, je ich čas!

  Deň detí!

  Drahí priatelia!

  Prijmite naše srdečné blahoželanie ku Dňu detí!
  Deň detí sa v mnohých krajinách sveta oslavuje 1. júna.
  Prvýkrát sa Deň detí oslavoval v roku 1950. Navyše sa tak stalo okamžite vo viac ako 50 štátoch.

  VIII CINEMA CAMP

  Drahí priatelia!

  Európsky fond slovanskej  písomnosti a kultúru pozýva deti a tínedžerov od 8 do 16 rokov, aby sa naučili základy filmovej tvorby a nakrútili vlastný film, pričom sa zúčastnia tradičného KINOLAGERU.

  VIII CINEMA CAMP sa bude konať v tichom, útulnom mieste Šoporná /Relax Inn/ od 15.07.23 do 23.07.2023

  V Bratislave sa slávil Deň slovanského písomníctva a kultúry

  Každý rok 24. mája oslavujú obyvatelia Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Bulharska a mnohých ďalších slovanských krajín Deň slovanskej pisomnosti a kultúry. Sviatok je zasvätený Dňu pamiatky svätých rovných apoštolom Cyrila a Metoda, ktorí vytvorili abecedu a dali vznik slovanskému písmu.
  Na počesť tohto dňa zorganizoval Európsky fond slovanskej pisomnosti a kultúry vzdelávaciu online kampaň „Deň slovanskej pisomnosti a kultúry“. História sviatku“, ktorého sa zúčastnili študenti kurzov ruského jazyka, členovia konverzačného klubu, čitatelia knižnice.
Oznámenia