Русская версия Slovenščina English

Deň otvorených dverí v Ruskom centre

Dňa 20. septembra 2017 sa v Ruskom centre Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave uskutočnil Deň otvorených dverí pri príležitosti začiatku školského roka.

Na návštevu prišli žiaci bilingválneho Gymnázia Ivana Horvátha. Na gymnáziu sa uskutočnilo prijatie nových žiakov, ktorí sa od septembra začínajú učiť ruský jazyk. Program výučby zahŕňa intenzívny kurz v rozsahu 20 hodín týždenne aj vyučovanie vybraných predmetov v ruskom jazyku.

Nebola to prvá návšteva Ruského centra žiakmi Gymnázia Ivana Horvátha, s ktorým je uzavretá dohoda o spolupráci na neobmedzenú dobu.

Gymnazisti počúvali so záujmom o histórii založenia Ruského centra, o činnosti fondu „Russkij mir“, o blízkosti kultúr slovanských národov, o úzkych humanitárnych a obchodných vzťahoch Ruska a Slovenska. Boli im podrobne prezentované knižničné fondy, možnosti učenia sa ruského jazyka v centre.

Na plátne sa premietal film o Moskve a moskovskom Kremli. Niektorí žiaci sa chystajú navštíviť Rusko, preto sa pýtali na pozoruhodnosti  Moskvy a Petrohradu.

<!--[if !vml]--><!--[endif]--> S veľkým záujmom si hostia pozreli ruskú animovanú rozprávku o Mackovi Pú. Smiali sa na vtipoch a žiadali ďalšie. Mnohé ruské slová boli rovnaké ako slovenské. Diskusia o rozprávke sa uskutočnila s prvkami učenia sa ruského jazyka.

Každému z hostí bola ponúktnutá minerálna voda, čaj, káva a slávne ruské sladkosti, bonbóny a „sušky“ – kolieska zo suchého sladeného cesta. Žiaci mali dobrú náladu, vládla priateľská uvoľnená atmosféra.