Русская версия Slovenščina English

Otvorenie medzinárodnej výstavy umelcov „Mosty – umenie, ktoré spája“ v Nových Zámkoch

Dňa 20.3.2017 sa v starobylom meste Nové Zámky vo výstavnej sieni cisársko-kráľovskej jazdiarne uskutočnilo otvorenie výstavy obrazov ruských, slovenských a ukrajinských umelcov. Nebola to prvá výstava s týmto názvom. Organizátori uskutočňujú celú sériu putovných výstav v slovenských mestách a vyzývajú k účasti rôznych umelcov.

Iniciátormi akcie boli slovenské občianske združenie MIREĽUB, Ruské centrum v Bratislave fondu „Russkij mir“, Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry s aktívnou podporou primátora mesta.

Expozícia výstavy bola umiestnená v nádhernej výstavnej sieni, ktorá bola otvorená po rekonštrukcii zrealizovanej miestnou samosprávou Nových Zámkov. Sieň sa nachádza v historickej budove, v architektonickej pamiatke, v ktorej sa predtým nachádzala cisársko-kráľovská jazdiareň a husárske kasárne.

Výstava sa koná pod záštitou primátora mesta Otakara Kleina, veľkého znalca a aktívneho propagátora kultúry, profesionálneho speváka. Vo svojomprejave privítal účastníkov a hostí výstavy, uviedol, že výstavný komplex sa nachádza v centre mesta, má veľa návštevníkov a je kultovým miestom pre obyvateľov mesta. Sieň je už pripravená prijať 600 delegátov medzinárodnej konferencie, pred ktorými sa ukážu exponáty výstavy. Poďakoval organizátorom za vynikajúcu výstavu, ktorá uvádza umenie z troch slovanských krajín.

Ruské centrum fondu „Russkij mir“ vybralo vystavovateľov z Ruska a podieľalo sa na príprave výstavy. Riaditeľ Ruského centra Alexander Bušujev predstavil návštevníkom ruských umelcov Alexandra Kabanova a Innu Baryčevu, ktorí sú obaja nasledovníci dynastií umelcov, absolventi umeleckých škôl v Moskve, viacnásobní účastníci medzinárodných výstav v európskych mestách. Ako exponáty boli na výstave prezentované jedinečné diela vytvorené v technike horúceho smaltu na kove a umelecké tapisérie.

Jedna z organizátorov a kurátorka výstavy Ľubica Blašková predstavila diela ukrajinského umelca Alexandra Belozora, ktorý namaľoval viaceré svoje diela pod vodou a bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.

Slovenský umelec Miroslav Galko bol jedným z iniciátorov výstavy. Predstavil svoje najlepšie práce, ktoré sú navrhnuté v romantickom štýle a predstavujú fragmenty slovanských mýtov.

Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry podporil túto humanitárnu akciu, ktorá nepochybne prispieva k dialógu slovanských kultúr, vyjadruje blízkosť a jednotu slovanských národov.

Výstavu zaznamenali slovenské médiá, na podujatí boli prítomní novinári a dopisovatelia z rôznych novín, časopisov a agentúr. Otvorenia sa zúčastnili  mnohí diváci všetkých vekových kategórií, zástupcovia mestskej samosprávy. Obzvlášť potešujúce bolo vidieť medzi divákmi deti, ktoré dávali najavo skutočný záujem o umelecké diela.