Русская версия Slovenščina English

Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hrade

 

Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hrade05.05.2016 sa v Trenčíne v kasárňach Trenčianskeho hradu uskutočnilo otvorenie výstavy obrazov ruských, slovenských a čínskych umelcov,Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hradevenovanej sedemdesiatemu prvému výročiu oslobodenia Československa a víťazstva v Druhej svetovej vojne, so symbolickým názvom „Mosty – umenie, ktoré spája".

Organizátormi akcie boli organizácie – občianske združenie MIRELUB, Ruské centrum fondu „Russkiy mir", Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry, Ruské centrum vedy a kultúry.

Trenčiansky hrad je jedným z najkrásnejších vojenských hradov krajiny, bol postavený na mieste veľkomoravského osídlenia 11. storočia. V miestnostiach hradu sa nachádzajú expozície Trenčianskeho múzea.

Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hradeAko povedala pri otvorení výstavy jej kurátorka, Ľubica Blašková, vystavené obrazy predstavujú vojnu a mier. Ruský umelec Roman Jašin predstavil pestré historické a žánrové maľby. Nemeckí vojaci v zničenom Stalingrade, červenoarmejci na fajčiarskej pauze, vodič tanku v jeho vnútri, v každej práci umelec detailne kreslí portréty vojakov.Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hrade

Ďalšia ruská umelkyňa Tatiana Vavržina predstavila obrazy so scénami mieru, kyticami kvetov a architektúru obklopujúcu nekončiaca zeleň. Práce sú realizované v sofistikovanom štýle realistickej tradície. Rôznorodosť a spleť farieb, teatrálnosť a expresívnosť pri odhaľovaní témy, tvorivá disciplína a uvoľnenosť - to sú znaky tvorby ruskej umelkyne, ktoré prinášajú radosť a povznesenie.

Slovenský umelec Miroslav Galko bol jedným z iniciátorov výstavy. Predstavil svoje najlepšie práce, ktoré sú vyrobené v romantickom štýle. Mnohé z obrazov ospevujú ženskú krásu.

Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hradeVeľký záujem vyvolali obrazy čínskych majstrov. Traja umelci Xie Ding Chao, Gu Yang a Li Xiao dong predstavili vzory čínskej tradičnej maľby, ktorej najdôležitejším rysom je nerozlučná jednota tejto maľby, grafiky a kaligrafie. Na vytvorenie obrazov použili obmedzený súbor nástrojov, takzvané „štyri drahocennosti": čínsky štetec, atrament, maltový kameň na rozotieranie tušu a minerálnych farieb, papier. Umelci nevyužili tradičné plátna a olejové farby. Všetky práce boli namaľované na špeciálnom tenkom bambusovom papieri.Slávnostné otvorenie výstavy "Mosty umenia spájajú" na Trenčianskom hrade

Obrazy čínskych umelcov na výstave vyjadrujú krásu okolitého sveta. Krásne scenérie, hory a rieky, kvety a vtáky, kvitnúce stromy a pestré plody granátových jabĺk, broskýň, hrozna, všetko brilantne vytvorené s kaligrafickou presnosťou. Ako povedali sami umelci, prakticky všetky obrázky nesú určitý podtext a symboliku. Napríklad, na obrazoch môžeme vidieť lotosový kvet, ktorý hovorí o múdrom človeku s čistými myšlienkami.

Nepochybne, zjednotenie tak odlišných umelcov a spôsobov tvorenia obrazov na jednej výstave priťahuje divákov, dáva možnosť zoznámiť sa s kultúrnymi tradíciami rôznych národov a vytvára kamarátstva.

Na otvorení bolo prítomných veľa divákov, niektorí prišli aj z iných miest. Na ceremóniu boli pozvané aj miestne médiá, zástupcovia mestskej správy a novinári.