Русская версия Slovenščina English

Rusko v rokoch vojen a konfliktov

Hosť «RN»


Kniha predsedu Európskej akadémie pre bezpečnosť a konflikty, predsedu Európskeho fondu slovanskej písomosti a kultúry, doktora práv, člen Zväzu spisovateľov Ruska, profesor, veterán z bojových operácií Igor Bondarenko a hlavný editor "Ruských správ" a člena zväzu spisovateľov Ruska, profesor, kandidát historických vied Dmitri Klimov. "Rusko dvadsiateho storočia. Stručný Kronika otáčok vojen a konfliktov." Bola nedávno vydaná. Vydanie knihy je veľmi nezvyčajné, predstavuje v podstate encyklopédiu všetkých vojen a ozbrojených konfliktov, v ktorých sa naša krajina zúčastnila v dvadsiatom storočí, ktoré bolo plné tragických udalostí. Prvá Prezentácia knihy sa konala 22 júna 2016 – v deň pamäti a smútku. Tento rok si pripomíname 75 rokov od zradného útoku nacistického Nemecka na našu krajinu. Kniha, v ktorej je predstavené veľa nových informácií a dát, už vyvolala veľkú odozvu od publika. Osobitný význam pre knihu má skutočnosť, že predhovor napísal vedúci historik, prominentný spoločenský a politický aktivista, autor mnohých základných diel - Valentin Falin, ktorého meno je dobre známe nielen u nás, ale aj v zahraničí. V tejto súvislosti predkladáme čitateľom "Ruských správ" rozhovor s autormi.


- Igor Ivanovič, prvá otázka je na Vás. Ako vznikla myšlienka tejto knihy? Prečo ste vytvorili skoro encyklopédiu s vojenským základom?

- Igor Bondarenko. Práca na knihe trvala takmer 40 rokov. Spolu s kamarátom a spoluautorom som  začal pracovať na tému vojen v najširšom zmysle tohto slova nezávisle od neho. Samozrejme, že Dmitrij Klimov, je o niekoľko rokov mladší ako ja, konkrétne študoval tento problém o niečo menej, ale tiež dosť dlho. Je nutné si uvedomiť, že je odborník na vojenské otázky a má významné množstvo publikácií týkajúcich sa rôznych aspektov dejín vojen. Každý z nás nazhromaždil dostatočné množstvo dokumentov. A tu sú odhalené niektoré zaujímavosti, ktorým predtým bola venovaná menšia pozornosť. Ale ak dáme do jedného riadku všetky dobre známe fakty, táto pravidelnosť sa objaví veľmi jasne. Tak sa zrodil nápad spojiť všetko, a to všetko prezentovať v komprimovanej podobe udalostí a faktov. Kto chce, môže ich skúmať samostatne a podrobnejšie. Veľa rôznych kníh už bolo publikovaných, viaczväzkových encyklopédií, spomienok priamych účastníkov. To sa len tak stalo, že k rade akcií uvedených v knihe, som mal priamy vzťah.


- Čo znamená táto pravidelnosť, ktorú ste spomenuli?

- Igor Bondarenko. Vonkajší vplyv tretej sily, ktorá sa prejavuje takmer vo všetkých vojenských stretoch. Presnejšie povedané, role, ktoré zohrali Veľkej Británia a Spojené štáty voči Rusku. Mimochodom, ich postavenie nebolo tak neškodné, neutrálne a priateľské, ako sa niekedy cudzie a dokonca aj ruské výskumy chceli prezentovať. Zoberme si napríklad takú skutočnosť, že Londýn aktívne tlačí Japonsko do vojny s Ruskom, s cieľom oslabiť ruský vplyv na ďalekom východe. Dve tajné dohody boli vykonané medzi Veľkou Britániou a Japonskom proti Petrohradu v roku 1903 a v roku 1905. Takže, pokiaľ ide o dohodu 1905, Veľká Británia musela pripraviť priamu vojenskú intervenciu v prípade, že Tokio bude porazené. Ale taký výsledok bol veľmi pravdepodobný. To sa tiež prejavilo počas prvej a druhej svetovej vojny, aj keď sa zdalo, že naše krajiny boli spojencami.

- Dmitry Klimov. Ale to všetko začalo oveľa skôr s "časmi Ochakov a dobytie Krymu", ako je to uvedené v dobre známej fráze Alexandera Griboyedova. Samozrejme, že to nebolo zahrnuté do knihy, pretože tam boli nastavené úmyselne iné časové rámce, ktoré sú oveľa bližšie k súčasníkom. Bezprostredne po uzavretí Jasskej mierovej dohody v roku 1791 medzi Ruskom a Tureckom, podľa ktorej, ako je známe, Krym a Ochkovská pevnosť boli odovzdané do Ruska, v britskom parlamente začali znieť návrhy, aby sa zabránilo ďalšej "ruskej expanzii," a nedovoliť im posilniť svoje pozície na pobreží Čierneho mora. Môžeme pripomenúť akcie britského námorníctva, ktoré boli pripravené začať paľbu na ruských vojakov v inej rusko-tureckej vojne 1877-1878, kedy naši vojaci mohli vstúpiť do hlavného mesta Osmanskej ríše a prevziať kontrolu nad Bospor a Dardanely. Nehovoriac o krymskej vojne v rokoch 1853-1856, ktorá vyvrcholila do priamej konfrontácie s Veľkou Britániou, v ktorom má Veľká Británia cieľ, aby sa odstránila Rusko zo všetkých svojich hraníc - od Čierneho a Baltického mora k Pacifiku až po Severný ľadový oceán. Je to systematická politika "Albion", zameraný na odstránenie svojho hlavného geostrategické súper na svete. Neskôr Spojené štáty sa tiež pripojil k takejto politike, v ktorej rovnaký finančný oligarchovia začal získavať silu, najmä pod vplyvom britskej zahraničnej politiky. Môžeme pripomenúť operácie "nemysliteľné", ktorá bola vyvinutý ako plán útoku na Sovietsky zväz na priamu objednávku britského premiéra Winstona Churchilla na začiatku roku 1945, ešte pred konečnou porážkou Tretej ríše. Táto skutočnosť je uvedená aj v knihe.


- Rôzne akcie majú rôznu mieru vplyvu na domácu históriu. Kniha obsahuje tri kapitoly: vojny, revolúcie ... (vnútorné konflikty); Medzinárodná kríza (vonkajšie konflikty). Takže, aký je rozdiel medzi vojnou a konfliktom?

- Igor Bondarenko. Kniha obsahuje viac ako 80 podujatí, v ktorých boli priamo zapojené ruské ozbrojené sily alebo ruský vojenský radcovia. Všetok materiál, bol štruktúrovaný v závislosti na význame akcie pre históriu krajiny. Samozrejme, že vojny zaujímajú najvýznamnejšie miesto, z dôvodu dopadov - sociálne, ekonomické a politické. To je dôvod, prečo materiály nie sú reprezentované v chronologickom poradí.

 - Dmitry Klimov. Stručne povedané, vojna je prakticky akýkoľvek ozbrojený konflikt - interne alebo externe. Podľa klasickej definície vojny zo strany teoretika Carl von Clausewitz, v jeho podaní "O vojne", "vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami". Vojna - je predovšetkým ozbrojená konfrontácia medzi uznávanými štátmi, ktoré zahŕňajú pravidelné vojenské sily. Ale konflikt sa líši od vojny v rozsahu akcií. Vojna sa oficiálne vyhlasuje a končí podpísaním mierovej zmluvy, alebo s celkovou kapituláciu jednej strany. Aj keď musíme priznať, že hranica medzi vojnou a konfliktom je veľmi podmienená. Z tohto hľadiska "studená vojna" spadá do definície vojny, hoci to bola vykonaná zásadne rôznymi spôsobmi, ale ozbrojené sily si stále udržali vedúce postavenie. Winston Churchill deklaroval o skutočnom začatí "studenej vojny" v jeho prejave Fulton v roku 1946, ale generálny tajomník ÚV KSSZ Michaila Gorbačova a prezidenta USA George Bush vyhlásil skončenie v priebehu stretnutia na Malte v roku 1989.


- Kniha bola vydaná v predvečer tragického dátumu. Od začiatku Veľkej vlasteneckej vojny 1941 - 1945 bolo presne 75 rokov. Ale zatiaľ nie je žiadne konečné vysvetlenie toho, prečo to bola taká masívna katastrofa v počiatočnom období vojny? Prečo naše vojská boli nútené ustúpiť do Moskvy a Leningradu a opustiť Minsk, Kyjev, Odesa a pobaltské štáty?

- Igor Bondarenko. To všetko je uvedené v knihe, ale nepovedal by som, že ide o katastrofu, najmä ak budeme pamätať na finále vojny. Tam boli dva hlavné dôvody: nedostatočná pripravenosť armády a fakt, zo zrady popierať, čo je veľmi ťažké, s prihliadnutím na všetky známe fakty. Stav Červenej armády nebol moc dobrý. Posúďte sami. Počas bojov pri Hassan v roku 1938 Červená armáda s veľkými ťažkosťami odrazila útok japonských vojsk, ktorých sily neboli tak veľké a nemali žiadnu podporu tankov a lietadiel. Prvá bitka v Halhin-Gola v roku 1939 nebola tiež tak jednoduchá pre Červenú armádu. Len vďaka strategickému talentu budúceho Maršala Sovietskeho zväzu Georgij Žukov, červená armáda bola schopná zabrániť nielen veľmi vážnym dôsledkom pre ZSSR a pre spojenecké Mongolsko, ale tiež úplne poraziť japonské skupiny. Ale cisárska armáda bola oveľa slabšia, potom oproti nemeckej armáde. Počas sovietsko-fínskej vojny 1939 - 1940 rokov sa situácia v Červenej armáde nebolo dobrá. Malá a pomerne zle vybavená Fínska armáda bola schopná nielen odolať útoku Červenej armády na dlhú dobu, ale tiež spôsobili vážne rany do Červenej armády. Helsinki, ako viete, boli porazené, ale dojem z akcií sovietskych generálov bol trochu depresívny. Nemeckí generáli neskôr pripustili, že bojové akcie počas sovietsko-fínskej vojny rozptýlili svoje obavy z možnosti vypuknutia vojny so Sovietskym zväzom, pretože skôr sa domnievali, že oni by mali dohodu s oveľa silnejším nepriateľom. Až neskôr muselo byť presvedčené o správnosti svojich predchádzajúcich myšlienok velenie wehrmachtu.

- Dmitry Klimov. Hitlerov príkaz bol dobre informovaný o reorganizačných plánoch a výmene zariadenií v Červenej armáde, ktorá mala byť dokončená do konca roka 1942. Strašnú situáciu, ktorá bola v Červenej armáde môžeme vidieť z dokumentu prevodu občiansky výbor obrany ZSSR od maršala Klementa Vorošilova k inému maršalovi Semen Timošenko. Tento zákon z 8. mája 1940 uvádza, že všetky druhy vojsk neboli pripravené na vojnu (okrem jazdectva), tam neboli pripravené žiadne plány riadenia obrany. Samozrejme bolo nemožné odstrániť všetky problémy v roku pred začiatkom Veľkej vlasteneckej vojny. Navyše vzhľadom k veľmi podivnej rade okolností mnoho sovietskych vojsk umiestnených na západnej hranici, bolo zbavený možnosti vykonávať efektívne vojenské operácie. Munícia a palivo bol uschovaná mimo dosahu vojenských jednotiek, motory boli zdemontované z lietadiel. Delostrelectvo bol zbavené cieľových pamiatok a jazda na trakciu. (Bolo rozhodnuté o zmene koňa na auto, ale autá neprišli a kone neboli pripravené a neboli v dostatočnom množstve). Hraničné pristávajúce plochy boli pod rekonštrukciou, ktoré neboli dokončené pred začiatkom vojny. Nacisti tiež mali všetky mapy s rozmiestnením našich vojsk. Nepriatelia dostali väčšinu mostov v dobrom stave a to napriek skutočnosti, že mnohé mosty boli podmínované a pripravené k výbuchu. Veteráni, ktorí stretli nepriateľov v prvých dňoch vojny dal len jedno vysvetlenie všetkého - mnoho zrady.


Ďakujem Vám za zaujímavý rozhovor. Chcel by som, aby čo najviac čitateľov sa oboznámilo s Vašou knihou.


- Igor Bondarenko. Ďakujem. Aj ja by som tiež rád poďakoval pánovi Valentin Falin, ktorý je pre nás s Dmitry nespochybniteľná autorita. Bez jeho pripomienky a opravy nemohola existovať kniha.


- Dmitry Klimov. Prosím, dovoľte, aby som sa pripojil k tým slovám. Práca s Valentinom Falinom je veľká česť a zodpovednosť.


Rozhovor viedol Dmitrij Ermolaev