Русская версия Slovenščina English

Začína sa najchutnejší týždeň v roku – ruská Maslenica!

Dňa 5. marca 2021 v Ruskom centre vítali Maslenicu online!

Maslenica je ľudový sviatok, ktorý sprevádzajú oslavy a zábava pred Veľkým pôstom. Je venovaný lúčeniu sa so zimou a privítaniu dlho očakávanej jari.

Názov sviatka pochádza od slova maslo, keďže hlavným pokrmom tohto týždňa sú palacinky, ktoré sa jedia s maslom. Celý tento týždeň sa vypekajú palacinky a panuje zabáva, preto vznikli aj takéto ruské porekadlá: To nie je život, ale maslenica! Nebude sa kocúr stále tešiť z maslenice, veď raz príde aj Veľký pôst! Maslenica bez palacinky – to nie je ono!

Týmito porekadlami sa aj začalo online stretnutie. Ďalej sa rozoberali hlavné „maslenicové“ pravidlá, účastníci sa dozvedeli, ako sa vyrába strašiak, prezreli si reprodukcie obrazov veľkých ruských výtvarníkov (V. I. Surikova, B. Kustodieva, S. Kožina a ďalších), ktorí malebne vyobrazili na svojich plátnach atmosféru týchto dní.

Účastníci stretnutia porovnali pravidlá a tradície ruskej Maslenice a slovenských fašiangov, keďže sú to obdobné sviatky. Zistilo sa, že majú veľa podobného. Téma zaujala nielen poslucháčov kurzov ruského jazyka, ale aj ich príbuzných, ktorí sa k podujatiu pripojili.

Stretnutie sa skončilo premietaním malebného fragmentu, zobrazujúceho zábavy počas Širokej Maslenice z filmu Nikitu Michalkova „Barbier sibírsky“.

V nasledujúcich dňoch sviatočného týždňa bude téma pokračovať ďalej. Študenti, ktorí sa učia ruský jazyk, budú spievať piesne, recitovať básne a lúštiť kvízy.