Русская версия Slovenščina English

V Bratislave oslavovali jarný ľudový sviatok, Maslenicu

Dňa 28. februára 2020 sa v Súkromnom slovanskom gymnáziu v Bratislave konala otvorená hodina ruského jazyka a kultúry venovaná ruským ľudovým tradíciám na tému Maslenica.

Gymnazisti sa dozvedeli o rôznych zvykoch spojených s jedným z najobľúbenejších ruských sviatkov a mohli si ho porovnať so slovenskými oslavami Fašiangov. Podľa starodávnej slovanskej tradície sa v tento deň lúčime so zimou; na Slovensku sa tento sviatok volá Fašiangy, zatiaľ čo v Rusku – Maslenica.

Hodina sa začala v triede. Gymnazisti sa oboznámili s históriou sviatku a s jeho podstatou. Potom vypracovali úlohy z pracovných listov a zúčastnili sa kvízu. Potom sa tínedžerom premietala video ukážka z filmu N. Michalkova „Barbier sibírsky“, ktorý vynikajúco znázorňuje ruské zábavy počas Maslenice. Vypočuli si aj tematické pesničky.

Záver hodiny bol najveselší a plný nadšenia. Na golfovom ihrisku pri škole si gymnazisti zahrali ruské ľudové hry: „Hádzanie metlou“, „Potôčik“, „Súboj kohútov“, „Chorovod“, pantomímu „Ukáž Maslenicu“.

Všetci si z chuti zahrali, dostali ceny a vyjadrili záujem o pokračovanie s podobnými hodinami.

Podľa vyjadrení vyučujúcich gymnázia žiakom sa veľmi páčila takáto hodina. Bola užitočná, výrazná a nabitá emóciami. Všetko sa podarilo!