Русская версия Slovenščina English

Telemost „Vesmír spája: Moskva – Bratislava – Paríž“

Dňa 19. februára 2021 sa konal telemost venovaný 60. výročiu letu prvého kozmonauta Jurija Gagarina do vesmíru.

Hlavnými účastníkmi telemostu boli kozmonaut Viktor Afanasiev z Ruska, Ivan Bella zo Slovenska a Jean-Pierre Haigneré z Francúzska. V tieto dni presne pred 22 rokmi odštartovala medzinárodná výprava v tomto zložení na vesmírnej lodi „Sojuz TM-29“ na orbitálnu vesmírnu stanicu „Mir“. 

Organizátormi telemostu boli dve Ruské centra vedy a kultúry v Bratislave a Paríži. Na videokonferencii sa tiež zúčastnilo Slovanské kultúrne centrum v Moskve, slovenskí gymnazisti z Vrbového, Vrábľov a Bratislavy, francúzski školáci z Grenoble, ruskí školáci z Moskvy, predstavitelia Združenia rusko-francúzskeho priateľstva, študenti, novinári a milovníci ruského jazyka.

Poslucháči a vyučujúci kurzov ruského jazyka z Ruského centra pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave sa zúčastnili na videokonferencii. Pozorne si vypočuli prejavy kozmonautov a kládli otázky.

Na YouTube kanáli sa viedol priamy prenos telemostu, ktorý odoberalo 250 sledovateľov. Priateľská atmosféra nikoho nenechala ľahostajným. Účastníci sa neradi lúčili.