Русская версия Slovenščina English

Seminár z ruského jazyka a kultúry “Etnická a náboženská rozmanitosť Ruska”

Dňa 9. apríla 2019 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave uskutočnil seminár z ruského jazyka na tému „Etnická a náboženská rozmanitosť Ruska“.

Seminára sa zúčastnil český spisovateľ – cestovateľ František Hrabal. Navštívil Rusko mnohokrát, skúmal jeho najvzdialenejšie kúty, bol na Sibíri, na Ruskom severe a Ďalekom východe, na Tajmire, Jamale a Čukotke. Na svojich cestách spisovateľ skúmal etnickú rozmanitosť ruských regiónov.

Čuvašsko, Mari El, Udmurtsko, Mordvijsko, Tatarstan, Jugra – život a tradície týchto národov opísal vo svojich knihách. Jeho knihy „Cesta na Tajmir. Po Jeniseji k Severnému ľadovému oceánu“, „Cesta na koniec sveta. Potulky arktickou tundrou, sibírskou tajgou a kaukazskými horami“, „Z Bratislavy na Jamal“ a „Z Jamala na Čukotku“ vydalo jedno z najstarších česko-slovenských súkromných vydavateľstiev CAD PRESS. Vydavateľstvo sa už viac ako 40 rokov špecializuje na vydávanie kníh o kultúre a tradíciách pôvodných národov.

Na seminári autor porozprával veľa príbehov o cestách a dojmoch z Ruska. Na seminári sa zúčastnili poslucháči kurzov ruského jazyka.