Русская версия Slovenščina English

V meste Chanty-Mansijsk sa konala Medzinárodná konferencia ruských krajanov

Dňa 1. – 2. júna 2019 sa v sibírskom meste Chanty-Mansijsk konala V. Medzinárodná konferencia na tému „Rozvoj vzdelávacích, kultúrnych a vedeckých vzťahov s krajanmi, žijúcimi v zahraničí. Pomoc pri zachovaní ruského duchovného kultúrneho prostredia“.

Konferenciu organizovala vláda Jugry s podporou Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie a Agentúry Rossotrudničestvo. Na činnosti konferencie sa zúčastnili krajania zo 14 krajín Spoločenstva nezávislých štátov a Európy.

Slávnostného otvorenia konferencie sa zúčastnili gubernátorka Jugry Natália Komarovová, predseda dumy autonómnej oblasti, zástupcovia vlády Moskvy, Ministerstva zahraničných vecí, Agentúry Rossotrudničestvo, fondu „Russkij mir“, Moskovského domu krajanov a ďalší oficiálny predstavitelia.

Chanty-Mansijská autonómna oblasť – Jugra sa nachádza na Západnej Sibíri, je hlavným ropným a plynovým územím Ruska a jedným z najväčších regiónov ťažby ropy na svete. Jugra je starodávnym názvom tohto územia. Vo svojom prejave gubernátorka uviedla: „Máme záujem o to, aby mladí krajania, žijúci v zahraničí, nestrácali spojenie medzi svojim pôvodom a vlasťou“. Priblížila svoje skúsenosti so zachovaním ruského jazyka v zahraničí a zdôraznila pripravenosť autonómnej oblasti k spolupráci. Она поделились своим опытом работы по сохранению русского языка за рубежом и подчеркнула готовность автономного округа к сотрудничеству.

Pred slávnostným otvorením konferencie sa konala recepcia pre krajanov, účastníkov konferencie u gubernátorky Jugry Natálie Komarovovovej.

Ruské centrum pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave sa zúčastnilo na konferencii. Vedúca kurzov ruského jazyka Natália Jadryšniková vo svojom prejave povedala o skúsenostiach spolupráce Ruského centra v Bratislave s vedením Chanty-Mansijskej oblasti a Surgutskou štátnou pedagogickou univerzitou. Vyjadrila vďaku vláde za pomoc pri realizovaní nápadov a navrhla uskutočniť spoločný dlhodobý projekt Slovenska a Jugry cez spojenie vedecko-kultúrneho potenciálu oboch regiónov. Gubernátorka Natália Komarovová podporila myšlienku podobného projektu a navrhla zaradiť ho do trojstrannej zmluvy.

Počas konferencie sa konalo plenárne zasadnutie, tematické sekcie, workshopy a výstavy. V rámci konferencie sa konala porada zástupcov subjektov Ruskej federácie počas ktorej sa zdieľali skúsenosti v oblasti podpory ruských krajanov a boli prezentované návrhy na konsolidáciu regionálnych zdrojov Ruskej federácie v tomto smere.

Konferencia vyvolala živý záujem a bola podrobne zaznamenaná v médiách.

Viac na:
https://rg.ru/2019/06/05/reg-urfo/v-iugre-sobralis-sootechestvenniki-zhivushchie-v-raznyh-stranah-mira.html

https://admhmao.ru/press-center/vse-novosti/v-stolitse-yugry-nachala-rabotu-mezhdunarodnaya-konferentsiya-sootechestvennikov/

https://mosds.mos.ru/presscenter/news/detail/8124478.html