Русская версия Slovenščina English

Dni ruskej kultúry na bratislavských gymnáziách

Dňa 20. apríla 2017 sa konali stretnutia žiakov dvoch bratislavských bilingválnych gymnázií s ruskou delegáciou kultúrnych činiteľov z mesta Petrozavodsk. Stretnutia sa uskutočnili v rámci akcie „Dni ruskej kultúry“ v Bratislave, ktoré boli organizované Ruským centrom Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry, Ruským centrom vedy a kultúry a Oddelením kultúry mesta Petrozavodsk s podporou fondu „Russkij mir“.

Gymnázium pomenované podľa slovenského spisovateľa a diplomata Ivana Horvátha oslávilo tento rok 50. výročie svojho založenia. Gymnázium slávneho vedca Alberta Einsteina je najstarším gymnáziom v Bratislave a funguje od roku 1953. Na oboch gymnáziách sa ruský jazyk študuje podľa intenzívneho programu, pričom v ruskom jazyku sa vyučuje niekoľko predmetov.

Podľa harmonogramu stretnutí bola pre žiakov v každom gymnáziu prečítaná prednáška o osobitostiach moderného ruského jazyka a o jeho použití v oblasti internetovej komunikácie. Prednášku pripravil docent A. Kotov, ktorý vyučuje na Filologickej fakulte Petrozavodskej štátnej univerzity.

zDelegáciu tvorili hudobníci a herci, ktorí zábavnou formou realizovali kvíz o ruskej kultúre. Herečka I. Gajevská vystúpila v starodávnom ľudovom kroji, porozprávala o Karélii, o tradíciách severných národov Ruska a predniesla príbeh rozprávaný v miestnom dialekte. Žiaci so záujmom počúvali hudobné ukážky ruských piesní a mali uhádnuť ich názvy. Mnohí z nich pomerne sebavedome odpovedali na otázky o ruských mestách, divadlách a múzeách, o hudobných skladateľoch a spisovateľoch, citovali Puškina, pospevovali im známe pesničky. Niektoré otázky žiaci zodpovedali okamžite a všetci spolu, čo veľmi potešilo hostí z Ruska. Všetci víťazi kvízu získali ocenenia, ktoré delegácia priniesla z Karélie.

Pre obe gymnázia boli tieto stretnutia mimoriadnou udalosťou. V Gymnáziu Ivan Horvátha sa stretnutie skončilo tým, že celá trieda zaspievala pesničku Slnečný kruh, a v Gymnáziu Alberta Einsteina – pesničku Kaťuša.

V každom gymnáziu sa v učebni zhromaždilo okolo päťdesiat žiakov, prišli aj učitelia a vedenie gymnázií. Všetci jednohlasne ďakovali za uskutočnenie takých užitočných a nezabudnuteľných stretnutí a pozývali jeden druhého na návštevu. Počas stretnutí vládla priateľská atmosféra. Účastníci robili fotky a natáčali videá na pamiatku.