Русская версия Slovenščina English

Výstava ruských umelcov „Jarná melódia farieb“ v Prešove

Dňa 28. marca 2017 sa v galérii Ruského domu v Prešove uskutočnilo otvorenie výstavy „Jarná melódia farieb“ ruských umelcov Alexandra Kabanova a Inny Baryčevej.

Obaja sa narodili v rodinách umelcov. Od detstva vyrastali v tvorivej atmosfére, obaja absolvovali štúdium na umeleckých školách v Moskve a sú pokračovateľmi ruskej maliarskej školy. Už viac ako 25 rokov sa zúčastňujú na rôznych medzinárodných výstavách. Ich diela sú v zbierkach rôznych múzeí - Štátny geologického múzea I. Vernadského Ruskej akadémie vied (Moskva), Kalužského múzea umenia (Rusko), Múzea umenia mesta Kaposvár (Maďarsko), Vlastivedného múzea mesta Černovici (Ukrajina), múzea Kutuzova na Slovensku.

Na výstave je predstavených 36 diel, medzi ktorými je veľa obrazov zobrazujúcich kvety a architektúru ruských miest. Osobitný záujem vyvolali Alexandrove diela vykonané v technike horúceho smaltu.

Organizátormi výstavy boli Ruské centrum v Bratislave fondu “Russkij mir” a Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry. Prešov bol vybraný organizátormi nie náhodou. Toto staré slovanské mesto sa nachádza na východe krajiny, ktorého dejiny siahajú až do 6. storočia, je dnes tretím najväčším na Slovensku. Mesto má silnú tradíciu priateľstva s Ruskom.

Ruský dom sa nachádza v samom srdci pešej zóny mesta Prešov a disponuje krásnymi výstavnými priestormi. Je to legendárny dom, ktorého história sa začala písať v roku 1925. Riaditeľ, pán Štefan Sekerák oslovil Ruské centrum v Bratislave s prosbou o pomoc pri usporiadaní výstavy ruských umelcov a bol veľmi nadšený vidieť vysoko kvalitné umelecké diela. Jeho plány zahŕňajú organizáciu prehliadok výstavy pre verejnosť, vrátane miestnych školákov. Expozícia bude otvorená po dobu troch mesiacov.