Русская версия Slovenščina English

Beh v uzavretom kruhu

Prof. Igor Bondarenko, DrSc., prezident Európskej akadémie bezpečnosti a konfliktológie


Terorizmus sa opäť ohlásil. Tentokrát došlo k tragédii rovno v centre Londýna. Dňa 22. marca popoludní vošlo auto úmyselne na chodník na Westminsterskom moste a začalo zrážať chodcov, potom zabočilo k budove britského parlamentu a narazilo do plota Westminsterského paláca. V dôsledku toho boli zabité 4 osoby a zranených asi 40 osôb. Opäť, rovnako ako v prípade predchádzajúcich teroristických útokov, sa k zodpovednosti prihlásila organizácia ISIS zakázaná v Rusku a v mnohých ďalších krajinách po celom svete.

Taktika zvolená teroristami veľmi pripomína teroristický útok v Nice 14. júla 2016 a útok na vianočných trhoch na námestí Breitscheidplatz v Berlíne 10. decembra 2016. Zmenili sa iba detaily. Zločinci sa rozhodli nepoužívať kamióny, ktoré priťahujú zvýšenú pozornosť bezpečnostných síl. Namiesto toho siahli po bežnom osobnom aute, ktoré zostalo bez povšimnutia v dopravnom prúde. Okrem toho je tu ešte jeden rozdiel. Ak v Nice a v Berlíne konali prisťahovalci, ktorí pochádzali z Tuniska, potom v Londýne za volantom auta, ktoré zrazilo chodcov, bol rodák z grófstva Kent, 52-ročný Khalid Masood, krstným menom Adrian Elms, ktorý pracoval ako učiteľ. Ukazuje sa, že ako mnohí ďalší teroristi, sa už ocitol v zornom poli orgánov činných v trestnom konaní, ale jeho priama súvislosť s teroristickými organizáciami zistená nebola. Massoud bol takzvaný „periférny podozrivý“ na zozname spravodajskej služby MI5, t.j. nebol považovaný za toho, kto sa odhodlá k bezočivým zločinom. Táto logika zamestnancov tajnej služby zlyhala.

Po sérii výbuchov v Londýne, ktoré sa uskutočnili dňa 7. júla 2005 a vyžiadali si životy 52 ľudí (zranených bolo okolo 700) je to prvý podobný prípad v hlavnom meste Veľkej Británie, s výnimkou neúspešného pokusu o odpálenie 4 bômb v Londýne 21. júla toho istého roku 2005. Anglická polícia vtedy vypracovala celý plán veľkoplošnej odpovede na teroristickú hrozbu, ktorá obsahovala 15 hlavných opatrení. Ale teraz v podmienkach hromadného prílevu migrantov sa tieto opatrenia ukázali ako takmer zbytočné. ISIS, na existenciu ktorej by sa sotva dalo pred 12 rokmi čo len pomyslieť, rozšírila svoju trestnú činnosť aj na Veľkú Britániu a robí nábor do svojich radov už aj medzi poddanými Jej veličenstva.

Pre teroristov je vytvorený nový model uskutočňovania teroristických útokov. Ale nikto nie je schopný dať záruku, či bude opakovane použitý a či nebude nasledovať séria útokov podobných udalostiam v Paríži 13. novembra 2015 alebo odpálenie bômb, ako to bolo na letisku a v metre v Bruseli 22. marca 2016.

Všetko vyzerá ako beh v uzavretom kruhu – bezmocnosť bezpečnostných služieb, nové trestné činy. Menia sa iba tie metódy zločincov a miesta uskutočnenia teroristických útokov. Bez jednotnej jasne vypracovanej medzinárodnej stratégie, bez dosiahnutia stability v Afrike a na Strednom východe, kde súčasná situácia jednoducho vytláča ďalšie davy utečencov, a nakoniec bez definitívnej porážky ISIS nie je možná ani porážka teroru.