Русская версия Slovenščina English

Hudobno-poetický večer „Slovanský súzvuk“

Dňa 24. januára 2017 sa v Bratislave konal hudobno-poetický večer pod názvom „Slovanský súzvuk“. Tento názov nebol vybraný náhodou. Ruskí interpreti zahrnuli do programu tvorbu ruských básnikov a aj hudobné diela slovanských skladateľov.

Na pozvanie Ruského centra a Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry boli do Bratislavy pozvaní jedineční hudobníci a interpreti a v spolupráci s nimi bol zostavený program vystúpení.

Profesor Moskovského konzervatória, pedagóg a virtuózny huslista, laureát medzinárodných súťaží a člen poroty rôznych medzinárodných festivalov Viktor Abramian si získal divákov nezabudnuteľnou interpretáciou diel P. Čajkovského, S. Rachmaninova a I. Stravinského. O hudobný sprievod sa postarala slávna a nadaná pianistka E. Litvinovova.

Moskovský básnik a spisovateľ, člen Zväzu spisovateľov Ruska Ivan Pavlov zarecitoval básne Igora Severianina, Nikolaja Gumiľova, Vladimira Vysockého a aj vlastné diela v podaní autora.

Umelecký večer sa konal v sále RCVK, v ktorej sa zišli milovníci klasickej hudby a poézie. V sále vládla úžasná atmosféra, diváci vyjadrili svoje nadšenie nielen potleskom, ale aj výkrikmi "bravo".

Po skončení podujatia celá delegácia z Moskvy navštívila Ruské centrum, zoznámila sa s jeho činnosťou a preskúmala možnosti spolupráce. Hudobníci V. Abramian a E. Litvinova hovorili o hudobných tradíciách slovanských krajín, o dôležitosti kontaktov s európskymi interpretmi a o výnimočnej hodnote znenia ruskej klasickej hudby. Básnik I. Pavlov, ktorý je držiteľom medaile A.S. Puškina za vlastenecké básne „Nesmrteľný pluk“ udeľovanej Moskovským zväzov spisovateľom, sa zaujímal o nálady krajanov a slovenských občanov a o ich postoje k hrdinom druhej svetovej vojny. Okamžite objavil v knižnici Ruského centra knihy ruských autorov o vojne. Vysoko zhodnotil obsah a vynikajúci dizajn kníh prezidenta Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry, profesora I. Bondarenka „Veľká vlastenecká vojna“ a „Rusko. 20. storočie. Stručná kronika vojen, revolúcií a konfliktov.“