Русская версия Slovenščina English

Návšteva predsedu Národnej rády Andreja Danka v Moskve

<!--[if !vml]--><!--[endif]--> V novembri 2017 Andrej Danko po prvýkrát išiel ako predseda Národnej rády Slovenskej republiky na oficiálnu návštevu do Moskvy. Už aj predtým viackrát hovoril o potrebe obnoviť normálne vzťahy medzi Európskou úniou a Ruskom a vystupoval ako odporca protiruských sankcií.

„Bez silného Ruska nie je možný mier. Vy ste neoddeliteľnou súčasťou celosvetovej bezpečnosti, či sa to niekomu páči alebo nie. Nie je možnosť budovať stabilitu v Európe bez svetových veľmocí“, uviedol Andrej Danko počas vystúpenia v plene Štátnej dumy.

Predseda slovenského parlamentu vyjadril vďaku za všetky obete sovietskych vojakov, ktorí padli na území Slovenska a zdôraznil, že sa v krajine stará o pamätníky z čias Veľkej vlasteneckej vojny. „Slovensko sa vždy s úctou stavalo k hrdinstvu sovietskych vojakov, ktorí bojovali na území našej krajiny“, uviedol Danko.

Politik tiež zdôraznil, že Rusko je pre Slovensko jedným z najdôležitejších obchodných partnerov. V posledných rokoch vzrástol obchodný obrat medzi krajinami, prebieha aj spolupráca v oblasti vzdelávania a kultúry. V tejto súvislosti politik pripomenul dohodu o vzájomnom uznaní vysokoškolských diplomov zo Slovenska a Ruska.

„Skutočnosť, že Slovensko bude vzájomne uznávať diplomy a rozšíri výmenu, je potešujúca. Študovať na vašich vysokých školách, ktoré sú najlepšími, je prestížnou záležitosťou“, zdôraznil Andrej Danko. Podľa neho Slovensko má tiež záujem o rozvoj vyučovania ruského jazyka. „Ovládanie jazyka spája aj otvára nové možnosti. Keď si budú ľudia navzájom rozumieť,  budú sa zbližovať aj národy a nebudú problémy“, je presvedčený poslanec NR SR.

Andrej Danko vyzval ruských poslancov aby „rozvíjali slovanský svet“. Podľa slov predsedu Národnej rady SR, je to jedinečné zoskupenie, ktoré nevzniklo náhodou. Pocit príslušnosti k nemu umožňuje podľa Danka prekonávať náročné obdobia v dejinách.

Viac informácií: https://dni.ru/polit/2017/11/15/384945.html

Články na tému:

Без России невозможен мир в Европе, заявили в парламенте Словакии (Bez Ruska nie je možný mier v Európe, tvrdia v slovenskom parlamente)
https://ria.ru/world/20171115/1508878778.html

Данко: Без сильной России невозможен мир (Danko: Bez silného Ruska nie je možný mier)
https://regnum.ru/news/polit/2345537.html

В школах Словакии восстановят изучение русского языка (V slovenských školách obnovia výučbu ruského jazyka)
https://rg.ru/2017/11/13/v-shkolah-slovakii-vosstanoviat-izuchenie-russkogo-iazyka.html

Москва и Братислава будут развивать отношения в сфере экономики, культуры, социальной политики (Moskva a Bratislava budú rozvíjať vzťahy v oblasti hospodárstva, kultúry a sociálnej politiky)
https://www.mos.ru/mayor/themes/11299/4405050/

Andrej Danko ako prvý Slovák vystúpi s prejavom v ruskej Štátnej dume
https://domov.sme.sk/c/20696529/andrej-danko-ako-prvy-slovak-vystupi-v-ruskej-statnej-dume.html#ixzz4ycE5BMXj

Ruština by mala byť voliteľným predmetom na školách, tvrdí Danko
https://domov.sme.sk/c/20696139/rustina-by-mala-byt-volitelnym-predmetom-na-zakladnych-skolach-tvrdi-danko.html#ixzz4ycEpzm8S

Andrej Danko si užil návštevu Ruska. Nechýbala ani návšteva baletu či bozkávanie náboženskej ikony
https://fici.sme.sk/c/20697791/andrej-danko-si-uzil-navstevu-ruska-nechybala-ani-navsteva-baletu-ci-bozkavanie-nabozenskej-ikony.html