Русская версия Slovenščina English

Deň Víťazstva v Bratislave

Dňa 9. mája 2019 sa v Bratislave uskutočnil celý komplex slávnostných podujatí venovaných 74. výročiu Víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne.

Tento deň sa začal ráno kladením kvetov k pamätníku padlých sovietskych vojakov na Slavíne hráčmi Ruska, ktorí pricestovali do Bratislavy aby sa zúčastnili svetového šampionátu v hokeji. Podujatia sa zúčastnili hviezdy svetového hokeja Ovečkin, Kovaľčuk, Maľkin a ďalší hráči družstva.

Počas dňa sa konala slávnosť kladenia kvetov a vencov na Memoriálnom komplexe Slavín za účasti oficiálnych slovenských predstaviteľov, národného slovenského vojenského orchestra, zástupcov parlamentu, veteránov, zástupcov veľvyslanectiev rôznych krajín, krajanov a širokej verejnosti. Pred prítomnými vystúpil veľvyslanec Ruskej federácie A. L. Fedotov.

Napriek nepriaznivému počasiu na nádvorí memoriálneho komplexu sa zišlo niekoľko tisíc ľudí. U všetkých vládla dobrá nálada. Na slávnosti sa zúčastnili slovenskí veteráni, účastníci vojenských operácií oslobodenia Slovenska. Oficiálne delegácie kládli vence a vzdávali úctu pamiatke sovietskych vojakov, ktorí položili životy za oslobodenie Slovenska. Mnohí účastníci podujatia prišli s georgijevskými stuhami na hrudi.

V osobitnom sprievode prešli krajania. Mnohí z nich priniesli portréty svojich otcov a dedov, účastníkov vojny. Na čele tejto akcie Nesmrteľného pluku bolo občianske združenie ruských krajanov Zväz Rusov na Slovensku. V spoločnom sprievode prešli potomkovia účastníkov vojny z Ruska, Slovenska, Ukrajiny, Bieloruska a ďalších krajín, prítomných bolo veľa detí a mládeže. Krajania držali v rukách kópie Vlajky Víťazstva.

Delegácia spolupracovníkov Ruského centra pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave sa zúčastnila všetkých slávnostných podujatí. Zúčastnila sa kladenia kvetov k podstave pamätníka Slavín, spolupracovníci centra rozdávali georgijevské stuhy všetkým záujemcom, zúčastnili sa akcie „Nesmrteľný pluk“.

Po skončení slávnosti kladenia vencov sa na veľvyslanectve Ruskej federácie uskutočnila oficiálna recepcia. Podľa tradície si tento deň pripomenuli vo všetkých mestách na Slovensku. Podujatie bolo podrobne zaznamenané verejnoprávnymi a súkromnými médiami.