Русская версия Slovenščina English

Umelec Sergej Alimov na návšteve v Ruskom centre

Dňa 16. októbra 2018 sa v Ruskom centre v Bratislave pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry konalo stretnutie so známym ruským umelcom Sergejom Alimovom.

Sergej Alimov je jedným z najslávnejších umelcov animovaného filmu, grafik, ilustrátor. Tento rok oslávil životné jubileum 80 rokov. Je národným umelcom Ruskej federácie, riadny člen Akadémie múzických umení, člen Ruskej akadémie filmových umení, držiteľ Štátnej prémie, hlavný umelec bábkového divadla S. V. Obrazcova, profesor Celo-ruského štátneho kinematografického inštitútu (VGIK).

Sergej Alimov je autorom ilustrácií ku viac ako 100 knihám, medzi ktorými sú také vynikajúce diela, ako Gogoľove „Mŕtve duše“ a „Nos“, „História jedného mesta“ a „Páni Golovlevovci“ od Saltykova-Ščedrina,  „Majster a Margaréta“ od Bulgakova, „Mary Poppinsová“ P. Traversovej a Raspeho „Dobrodružstvá baróna Prášila“.

Mnohé roky pôsobil Alimov v štúdiu Sojuzmuľtfiľm ako režisér animovaného filmu. Jeho legendárne animované rozprávky „Bonifácove prázdniny“, „História jedného zločinu“, „Učený hrúz“, „Toptyžka“ obsadzovali prvé miesta na medzinárodných súťažiach v USA, NSR, Rumunsku, Ukrajine a ďalších krajinách.

Na stretnutí v Ruskom centre umelec porozprával o svojej tvorbe, o svojom milovanom povolaní, o študentských rokoch a o spolupráci s veľkými kultúrnymi činiteľmi.

Stretnutia sa zúčastnili zamestnanci a hostia Ruského centra a aj zástupca Ruského fondu kultúry.

Hostia navštívili expozíciu umeleckej výstavy „Koleso priateľstva“ zo zbierky Štátneho múzea-rezervácie Jelabuga, pripravenú na otvorenie.

Sergej Alimov vysoko zhodnotil kvalitu vystavovaných diel.