Русская версия Slovenščina English

Výstava obrazov Tatiany Vavržinej „Filozofia krásy“ v Banskej Bystrici

Dňa 16. novembra 2017 sa vo výstavnej sále Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici uskutočnilo otvorenie výstavy známej ruskej maliarky Tatiany Vavržinej s názvom Filozofia krásy.

Ruské centrum v Bratislave pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry spolupracuje s umelkyňou dlhé roky a je organizátorom jej výstav na Slovensku. V spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry bola zostavená expozícia prác umelkyne pre Banskú Bystricu.

Tatiana Vavržina žije a pracuje v Moskve. Je členkou Zväzu ruských umelcov, členkou Medzinárodnej federácie umelcov, členkou zoskupenia Umenie národov sveta, členkou Tvorivého zväzu moskovských umelkýň Irida, členkou Zväzu ruských umelcov v Paríži. Jej diela sa nachádzajú v zbierkach múzeí v Rusku, Taliansku, Indonézii, Albánsku a USA ako aj v súkromných zbierkach v Holandsku, Španielsku, Austrálii, Japonsku, Indonézii, Nemecku, Belgicku, Anglicku, USA, Taliansku, Egypte, Indii, Rakúsku, Kanade, Rusku a ďalších krajinách.

Umelkyňa sa pridržiava realistickej tradície, avšak jej obrazy sú oveľa sofistikovanejšie a komplikovanejšie. Každé dielo má svoju zápletku a pôvab.

Autorka miluje Slovensko a často zobrazuje vo svojich dielach pohľady na Bratislavu a iné slovenské mestá. Výstava zahŕňa diela z rôznych období tvorby umelkyne. Tieto obrazy si už pozreli obyvatelia Bratislavy, Nových Zámkov a teraz sú diela potešením pre obyvateľov Banskej Bystrice.