Русская версия Slovenščina English

„Zlatý kruh Ruska“ – otvorená hodina pre žiakov z Levíc

Dňa 19. novembra 2019 už štvrtý krát prišli na návštevu do Ruského centra pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry žiaci Základnej školy Pri Podlužianke z Levíc.

Žiaci z tejto skupiny sú po prvýkrát v Ruskom centre. Oboznámili sa s činnosťou centra, knižničnou zbierkou a internetovými zdrojmi. Rozprávalo sa o význame ruského jazyka vo svete. Žiaci sa zaujímali o všetko.

Na obrazovke sa premietla prezentácia o meste Zlatého kruhu, bol pustený aj úryvok z filmu o Alexandrovi Nevskom, ktorý sa narodil v jednom z miest tvoriacich Zlatý kruh s názvom Pereslavľ-Zalesskij. Žiaci sa mohli pokochať krásnymi pohľadmi na mestá Sergijev Posad, Kostroma, Jaroslavľ, Rostov Veľký, Suzdaľ, Vladimír a ďalšie.

Prezentáciu ukončilo unikátne vyzváňanie zvonov Rostova Veľkého. Podľa tradícii nasledoval kvíz. Žiaci mali hádať, ktorému mestu patria ukazované pozoruhodnosti. Víťazi dostali ceny so symbolikou fondu „Russkij mir“.

Interaktívna hodina sa niesla v uvoľnenej atmosfére pri posedení pri čaji. S čajom boli ponúknuté tatárske sladkosti. Žiaci najprv ochutnali perník z Jelabugy a potom vyhľadali ho na obrazoch. Žiaci si pozerali aj fotografie na stenách centra a rozpoznávali iných žiakov zo svojej školy, ktorí už boli na návšteve v Ruskom centre, rozprávali o svojej škole a o jej histórii.

 


Potom hodina pokračovala v galérii Aircraft, kde si žiaci vypočuli príbeh starobylého ruského mesta Jelabuga a slávnych osobnosti z tohto mesta, takých ako kavaleristka Durovová, umelec Šiškin, poetka Cvetajevová. Vyučujúci recitovali obľúbené verše Mariny Cvetajevovej.

Nasledovala exkurzia po výstave „Moja ruská provincia“, ktorú do Bratislavy doviezlo Štátne múzeum-rezervácia Jelabuga. Na obrazoch si žiaci vyhľadali zobrazenie domu, v ktorom žil umelec Šiškin. Na viacerých obrazoch je zobrazené Čertovo hradište, o ktorom si žiaci vypočuli legendu.

Deti dostali bonbóny „Macko čaptavý“, na ktorých obale je zobrazený detail z Šiškinovho plátna. Všetci boli dobre naladení. Napriek dlhej ceste z Levíc do Bratislavy, merajúcej 160 kilometrov, sa dohodlo aj ďalšie stretnutie.