Русская версия Slovenščina English

Otvorená hodina ruského jazyka a kultúry na tému „Slávne osobnosti Ruska a mesto Jelabuga“

Dňa18. novembra 2019 sa v Ruskom centre pri európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave konala otvorená hodina ruského jazyka a kultúry na tému „Slávne osobnosti Ruska a mesto Jelabuga“ pre žiakov Súkromného slovanského bilingválneho gymnázia.

V prvej časti hodiny sa žiaci oboznámili s územím Ruska, jeho obyvateľstvom, so susediacimi krajinami a regiónmi. Gymnazisti sa učia ruský jazyk a už poznali veľa zaujímavých skutočnosti o Rusku. Preto aj niektoré otázky z kvízu zodpovedali rýchlo.

Osobitná pozornosť bola venovaná Tatárskej republike a mestu s tisícročnou históriou – Jelabuge. Hodina sa konala v galérii Aircraft, kde prebieha výstava obrazov zo zbierky Štátneho múzea-rezervácie Jelabuga s názvom „Moja ruská provincia“.

Expozícia uvádza obrazy prinášajúcimi krásne pohľady na starobylé obchodné mesto Jelabuga, na okolitú prírodu, vyobrazenia ľudí a tradičných sviatkov. Jelabuga je slávna svojimi múzeami – poetky Mariny Cvetajevovej, výtvarníka Ivana Šiškina, kavaleristky a dôstojníčky ruskej armády Nadeždy Durovovej, psychiatra a neurológa Vladimíra Bechtereva a ďalšími.

Slávna slečna kavaleristka Nadežda Durovova, hrdinka Vlasteneckej vojny 1812 s Francúzmi, členka armády Kutuzova, upútala osobitnú pozornosť gymnazistov. Kutuzovova armáda prešla cez celé územie súčasného Slovenska po bitke pri Slavkove (Austerlitzi). Slováci si na to pamätajú.

V druhej časti hodiny sa konala exkurzia po výstave „Moja ruská provincia“. Na obrazoch si gymnazisti pozreli dom-múzeum Šiškina, predtým si vypočuli príbeh o živote a tvorbe a pozreli si jeho diela.

Na záver hodiny sa gymnazisti ponúkli bonbónmi „Macko čaptavý“, na ktorých obaloch je umiestnený detail zo Šiškinovho obrazu. Víťazi kvízu dostali ceny so symbolikou fondu „Russkij mir“.

Hodinu sprevádzalo premietanie videí o meste Jelabuga a jeho múzeách.