Русская версия Slovenščina English

Žiaci Gymnázia Ivana Horvátha sa zoznámili s regiónmi Ruska a s múzeami mesta Jelabuga

Dňa 15. novembra 2019 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave konala otvorená hodiny ruského jazyka a kultúry na tému „Rusko a jeho regióny. Múzeá mesta Jelabuga“ pre žiakov bilingválneho gymnázia Ivana Hortvátha.

Gymnazisti sa dozvedeli veľa zaujímavých skutočností o Rusku, jeho územnom a správnom usporiadaní, o republikách a autonómiách, o jazykovej a náboženskej rozmanitosti. Žiakov najviac prekvapili číselné údaje o dĺžke ruskej hranice, o najväčšom počte susediacich krajín – 18 na pevnine a 2 na mori, a aj to, že USA a Rusko rozdeľuje prieliv, ktorý je široký iba 90 kilometrov.

Podrobnejšie bola prezentovaná Tatárska republika a starobylé ruské mesto Jelabuga. Štátne múzeum-rezervácia histórie, architektúry a umenia Jelabuga, ktorého súčasťou sú múzeá svetovo známych osobnosti, ako Cvetajevová, Šiškin, Mendelejev a ďalší, doviezlo 110 najlepších obrazov zo svojich zbierok a vystavilo ich v galérii Aircraft.

Po skončení hodiny bola pre žiakov uskutočnená exkurzia cez umeleckú výstavu „Moja ruská provincia“, ktorá prišla z Jelabugy. Na obrazoch sú prezentované starobylé mestské uličky, obyvatelia a remeselníci, nádherné krajinky a pozoruhodnosti mesta.

Na záver sa konal kvíz. Lektorka kládla žiakom otázky na základe prezretých obrazov. Najpozornejší žiaci odpovedali správne a víťazi dostali suveníry so symbolikou fondu „Russkij mir“ ako výherné ceny.