Русская версия Slovenščina English

Otvorená hodina ruského jazyka a kultúry na tému „Deň Ruska“ pre gymnazistov

Dňa 7, júna 2019 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave konala otvorená hodina ruského jazyka a kultúry venovaná Dňu nezávislosti Ruska.

Na návštevu prišli žiaci vyšších ročníkov a učitelia z dvoch gymnázií v Bratislave – z Gymnázia Ivana Horvátha a zo Súkromného gymnázia Galileo School.

Gymnazisti sa oboznámili so štátnymi insígniami a symbolmi Ruska, s históriou sviatka Dňa nezávislosti Ruska, s hlavným mestom a najväčšími centrami, s riekami Volga a Jenisej, s rôznymi národmi žijúcimi na území Ruska a s náboženskou rozmanitosťou.

Pozornosť gymnazistov upútala blízkosť svetonázoru ruského a slovenského národa, vzájomný prienik dvoch slovanských jazykov a podobnosť vlajky.

Obzvlášť podrobne boli prezentované dve ruské mestá – Jaroslavľ a Nižnij Novgorod. Vedúca ateliéru fotografie Natália Starikova ukázala zbierku svojich fotografií dokumentujúcich návštevu týchto miest.

Po ukončení otvorenej hodiny gymnazisti navštívili výstavu obrazov známeho slovenského umelca Adolfa Bencu v Galérii Aircraft. Stretnutia s gymnazistami sa zúčastnil aj samotný umelec, ktorý priblížil svoju tvorbu a svetonázor. Len kultúra môže vzdorovať proti súčasnému agresívnemu svetu.

Originály diel umelca svetovej veľkosti vytvorili silný dojem na gymnazistov a vyvolali búrlivé emócie, tak ako aj prítomnosť samotnej osobnosti slovenskej kultúry.