Русская версия Slovenščina English

Tvorivé stretnutie s ukrajinským spisovateľom Andrejom Ďukom

Dňa 23. mája 2019 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave uskutočnilo tvorivé stretnutie s ukrajinským spisovateľom Andrejom Ďukom.

Spisovateľ začal svoju tvorivú púť v Rusku, býval na Ďalekom severe v meste Magadan. V roku 1986 sa presťahoval na Ukrajinu do mesta Krivoj Rog, v ktorom doteraz žije a pracuje. Člen Národného zväzu novinárov Ukrajiny, šéfredaktor literárneho almanachu „Saksagan“. Almanach sa vydáva od roku 1991 v ruskom jazyku.

Mnohé jeho knihy a články sú známe ďaleko za hranicami Ukrajiny a Ruska. Publikoval v časopisoch „Pamír“ (Dušanbe, Tadžikistan), „Vstreči“ („Stretnutia“) (Barnaul, Rusko), „Vitráže“ (Melbourne, Austrália), v literárno-umeleckom almanachu „Tarskije vorota“ (Omsk, Rusko). Aktívne spolupracuje s Mediálnou skupinou medzinárodných edícií „Inteligent“. Pravidelne publikuje v časopisoch, ktoré vydáva táto skupina: „Inteligent-Moskva“, Inteligent-Výber“ a „Inteligent-New York“, ktorý sa vydáva v USA. Jeho kniha „Cesta cez priestor“ bola vydaná v Prahe (Česko).

V roku 2013 sa stal víťazom medzinárodnej literárnej súťaže, venovanej 95. výročiu denníka „Moskovská Pravda“. Súťaž sa konala s podporou Literárneho inštitútu Maxima Gorkého.

Na stretnutí spisovateľ rozprával o svojej tvorbe, o obľúbenom povolaní, o úlohe otca, spisovateľa Anatolija Lipického na formovaní umeleckého vkusu a osobnosti, o spolupráci s ruskými, ukrajinskými a ďalšími medzinárodnými literárnymi vydavateľstvami a organizáciami, o význame ruského jazyka.

Na stretnutí sa zúčastnili zamestnanci a hostia Ruského centra pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave.

Výsledkom stretnutia sa stala reálna pomoc pri vytváraní tvorivej spolupráce so slovenskými spisovateľmi a prekladateľmi, s tvorivou inteligenciou ruských a ukrajinských krajanov.