Русская версия Slovenščina English

Premietanie dokumentárneho filmu „Zlatá Praha a jej ruský lesk“ o živote ruskej emigrácie v Československu

Dňa 14. februára 2019 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave konalo premietanie dokumentárneho filmu o živote ruskej emigrácie v Československu „Zlatá Praha a jej ruský lesk“.

Slávny ruský režisér Nikita Michalkov spolu s historikom a publicistom Vladimirom Markovčinom natočil celú sériu filmov o živote a osudoch ruskej emigrácie v zahraničí so spoločným názvom „Rusi bez Ruska“.

Film rozpráva o tom, ako sa vyvíjal život ruských vyhnancov v cudzine, čo im pomohlo prežiť, ako zachovali znenie ruského jazyka a verili v Rusko.

Po premietaní filmu nasledovala diskusia. Účastníkov zaujal obsah filmu a jeho prenikavá povaha. Záujem poslucháčov vzbudili aj fakty zo života ruskej emigrácie v Českej republike a na Slovensku, hovorilo sa o dramatickom osude vynikajúceho predstaviteľa potomkov starej ruskej emigrácie, obyvateľa Bratislavy, čestného prezidenta organizácie krajanov A. V. Čumakova a jeho rodiny.

Úžasný človek, zaujímavý rozprávač, pán Čumakov, napísal knihu o živote Rusov na Slovensku. Kniha bola publikovaná v ruskom a slovenskom jazyku a bola významným príspevkom k historickému dedičstvu ruskej emigrácie Českej republiky a Slovenska.

Diváci vyjadrili záujem pozrieť si ďalšie filmy v tejto sérii a diskutovať o nich. Filmy sú natočené na vysokej majstrovskej úrovni a vzrušujúco pôsobia pri pozeraní.