Русская версия Slovenščina English

Exces samotára

Prof. Igor Bondarenko, Dr.Sc.

prezident Európskej akadémie bezpečnosti a konfliktológie

V nedeľu 1. októbra muž s výkrikom „Alláh Akbar“ sa vrhol na cestujúcich na stanici Saint-Charles v Marseille. V dôsledku toho zahynuli dve dievčiny vo veku 17 a 20 rokov. Jedna mala prerezané hrdlo, druhá dostala ranu do brucha. Stanica bola núdzovo evakuovaná. Tentokrát sa policajtom podarilo zastreliť útočníka na mieste činu skôr ako počet obetí stihol viacnásobne vzrásť.

Takmer v rovnakom čase sa v meste Las Vegas odohrala oveľa rozsiahlejšia tragédia. Policajné zložky zareagovali s evidentným omeškaním. Počas festivalu country hudby, „Route 91Harvest“, ktorý sa konal na centrálnom námestí mesta Las Vegas bola z 32-eho poschodia luxusného hotela Mandalay Bay spustená mierená paľba na 40-tisícovy dav divákov. Výsledok: 59 ľudí zabitých a 527 zranených. Uvádza sa, že strelec viedol paľbu viac ako hodinu a zastrelil sa ešte predtým, ako do jeho hotelovej izby vtrhla polícia.

Na týchto dvoch zločinoch je niečo spoločné. Po prvé, k zodpovednosti za obidva zločiny sa neváhala prihlásiť medzinárodná teroristická organizácia ISIS (ktorá je zakázana v Rusku – pozn. red.). Po druhé, obidva trestné činy boli spáchané samotármi. Toto všetko celkom presne zapadá do „excesu samotára“, dobre známeho odborníkom na boj s terorizmom, ktorému je veľmi ťažko zabrániť v štádiu prípravy.

V tomto sa zhody azda končia. Americký strelec mal 64 rokov. Volá sa Stephen Paddock. Bol pomerné majetný, vlastnil dve súkromné lietadlá. Viackrát navštívil Las Vegas, kde hral o veľké sumy. Nemal žiadne problémy so zákonom. Pre svoj zločin zakúpil celý arzenál. V Paddoсkovej izbe bolo nájdených 23 pušiek.

Jeho francúzsky kolega je jeho priamym opakom. Mladý muž, ktorý využil alžírsky pas vystavený na meno istého 29-ročného Ahmada, evidentne nedisponoval prostriedkami na serióznu prípravu a konal s použitím „príručných pomôcok“. Bol viackrát zadržaný za rôzne delikty. Francúzsky vedúci rezortu vnútra nevylučuje, že môže ísť o teroristický útok.

Americkí kolegovia sa neponáhľajú označiť ostreľovanie ako teroristický útok, a to napriek vyhláseniam ISIS, ktorá tvrdí, že Paddock bol jej bojovníkom a že dokonca pred niekoľkými mesiacmi konvertoval na islam. Typické znaky pôsobenia ISIS tu nie sú badateľné. Pravdepodobne ide o psychickú poruchu. V tomto prípade sú špeciálne zložky takmer bezmocné, aj keď sa mohli dopredu informovať, načo bol dotyčnému potrebný celý tento arzenál.

Avšak cieľom terorizmu je vyvolať strach. Na to sú dobré hocijaké rezonujúce zločiny, ku ktorým je potrebné sa čo najrýchlejšie prihlásiť a označiť ich za vopred plánované.